Голова Фонду Альфреда Топфера професор Ґ. Топфер (ліворуч) вручає Т. Бедернічеку диплом про нагородження Природоохоронною стипендією Альфреда Топфера |
21 жовтня 2016 року Федерація ЄВРОПАРК і Фонд Альфреда Топфера нагородили наукового співробітника відділу алелопатії Національного ботанічного саду (НБС) імені М.М. Гришка НАН України і докторанта цієї ж академічної установи кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю «Екологія» Тимура Бедернічека престижною Природоохоронною стипендією Альфреда Топфера (Alfred-Toepfer-Stipendium für Naturschutz), що дасть змогу молодому вченому пройти стажування у найкращих альпійських дослідних станціях Європи.
Цьогоріч конференція Федерації ЄВРОПАРК, до складу якої входить 378 природоохоронних установ та організацій із 36-ти європейських країн, відбулась у Швейцарії 18-21 жовтня. На заключній сесії – в останній день заходу – було названо трьох переможців конкурсу на здобуття Природоохоронної стипендії Альфреда Топфера, чиї проектні пропозиції спеціальна конкурсна комісія визнала найкращими. Переможцями стали Байба Галніс (Латвія), Брайоні Томсон (Велика Британія) та Тимур Бедернічек (Україна). Кожен із нагороджених отримав ґрант у розмірі 3 тис. євро на стажування в закордонних природоохоронних і наукових установах та організаціях відповідно до тематики поданого проекту.
Під час церемонії нагородження онук Альфреда Топфера та голова його фонду професор Ґеорґ Топфер висловив сподівання, що ця стипендія, крім досягнення власне наукових цілей, сприятиме також поглибленню співпраці між українськими й іноземними природоохоронними установами, «оскільки природа не знає кордонів».
Цьогорічні переможці конкурсу на здобуття Природоохоронної стипендії Альфреда Топфера (зліва направо) Б. Галніс (Латвія), Т. Бедернічек (Україна) та Б. Томсон (Велика Британія) |
Проект молодого вченого Академії Т. Бедернічека спрямовано на повторення та продовження досліджень видатного чеського ботаніка й еколога Мілоша Дейла, який в 1930-х рр. упродовж тривалого часу працював у Мармароських горах, що в Українських Карпатах. Професор М. Дейл заклав унікальну базу для порівнянь, а тому повторення його досліджень на тих самих дослідних ділянках дасть змогу з’ясувати стан екосистем цієї місцевості до початку кліматичних змін і сучасні тенденції, а також із високим рівнем імовірності спрогнозувати подальший їх розвиток. Задля цього Т. Бедернічек разом із однодумцями планують відбудувати будинок М. Дейла на горі Поп Іван Мармароський і перетворити його на сучасну альпійську дослідну станцію. Слід зазначити, що керівництво Карпатського біосферного заповідника (Україна), на території якого розташовуватиметься майбутня станція, та керівництво природного парку «Марамороські гори» (Румунія), до якого вона впритул прилягатиме, схвально оцінили цю ініціативу й пообіцяли підтримати її.
Природоохоронна стипендія Альфреда Топфера дасть змогу українському науковцеві відвідати провідні альпійські дослідні станції в Західних Карпатах і Східних Альпах, запозичити досвід колег з-за кордону, аби згодом скористатися ним при створенні вищезгаданої української станції у Мармароських горах.
Диплом про нагородження стипендією |
Довідка.
Тимур Бедернічек є керівником проекту alpinestudies.org. Його наукові дослідження стосуються переважно Карпатського регіону, зокрема лісових та альпійських екосистем. Коло наукових інтересів ученого: біогеохімія наземних екосистем, вплив кліматичних змін на цикли карбону й нітрогену, біологічна секвестрація карбону, роль органічної речовини ґрунту в біогеоценозах.
За інформацією НБС імені М.М. Гришка НАН України