Про 80-річну історію Інституту історії України НАН України, його найвагоміші фундаментальні здобутки останні чвертьстоліття, а також проблеми вітчизняної науки, зокрема й соціогуманітаристики, розповів передачі «В кабінетах» «5 каналу» член Президії НАН України, академік-секретар Відділення історії, філософії та права НАН України, директор Інституту історії України НАН України академік Валерій Андрійович Смолій.
За словами вченого, згадана академічна наукова установа пройшла тривалий і непростий шлях. Доля перших співробітників інституту виявилася трагічною: їх репресували 1937 року – за рік після створення самого інституту. Політичні переслідування науковців тривали аж до початку Другої світової війни. За часів Незалежності України історикам, як і багатьом іншим вітчизняним дослідникам, теж ведеться нелегко. Проте загалом, як зазначив академік В.А. Смолій, їм пощастило стати свідками й активними учасниками подій новітньої історії: чимало співробітників установи захищають територіальну цілісність, суверенітет і мир у нашій державі в її східних регіонах.
Окреслюючи коло найвагоміших дослідницьких результатів інституту академік В.А. Смолій як приклади навів кілька фундаментальних історичних праць, укладених і виданих ученими НАН України. Серед цього доробку насамперед 10-томне видання «Енциклопедія історії України» (2003–2013 рр.) – без перебільшення, видатне досягнення вітчизняної соціогуманітаристики, в якому зосереджено всю суму знань про історію України від найдавніших часів до сьогодення. За словами героя передачі, це не лише перший закінчений проект такого масштабу за доби Незалежності Української держави, а й помітний внесок у вітчизняну енциклопедистику як таку. Інша, не менш важлива, праця – ґрунтовне 13-томне дослідження «Україна крізь віки» (1998–1999 рр.). Академік звернув увагу й на одне з останніх видань учених інституту – книгу «25 років Незалежності: нариси історії творення нації та держави» (2016 р.), присвячену 25-ій річниці Незалежності України. У виданні висвітлено знакові для новітньої української історії події, а також здобутки і втрати нашої держави за окреслений період. Особливе місце серед праць, підготовлених істориками Академії, посідає серія з 20-ти книг, що аналізують історію Донбасу і є надзвичайно важливими для розуміння сучасних соціокультурних, політичних і економічних процесів у цьому регіоні та їх причин.
Більше про це, а також про великодержавну традицію маніпулювання історичними фактами, питання широкого комерційного розповсюдження академічних книжкових видань, унікальну інститутську історичну бібліотеку та про проблеми дотримання об’єктивного наукового підходу в історичній науці (в тому числі й про трикутник взаємодії «влада – суспільство – історики») – в інтерв’ю академіка В.А. Смолія