20 жовтня 2016 року в Інституті всесвітньої історії (ІВІ) НАН України відбулася Міжнародна наукова конференція «Історичні та стратегічні імперативи модернізації провідних і транзитивних країн світу».
Участь у роботі заходу взяли вчені ІВІ НАН України, Інституту історії НАН Білорусі, Національного інституту стратегічних досліджень (НІСД) при Президентові України, Інституту соціології й Інституту досліджень науково-технічного потенціалу та історії науки (ІДНТПІН) імені Г.М. Доброва НАН України, викладачі та науковці Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Дипломатичної академії України при Міністерстві закордонних справ України, Київського національного економічного університету імені Вадима Гетьмана, Київського національного університету культури і мистецтв, Львівського національного університету імені Івана Франка, Запорізького національного університету, Українського інституту стратегій глобального розвитку і адаптації та Інституту міжнародних відносин Вроцлавського університету.
Захід відкрила заступник директора з наукової роботи ІВІ НАН України кандидат філософських наук, доцент Т.О. Метельова, яка наголосила на актуальності й важливості вивчення тематики, заявленої у програмі конференції. Вела захід завідувач відділу глобальних і цивілізаційних процесів згаданої академічної установи доктор політичних наук, професор О.В. Зернецька.
Тематика доповідей учасників конференції охопила широке коло питань, що стосуються дослідження імперативів та розв’язання сучасних проблем модернізації. Зокрема, головний науковий співробітник Інституту соціології НАН України доктор філософських наук А.О. Ручка у своїй доповіді з теми: «Ціннісні тренди в контексті сучасних модернізаційних процесів» розкрив теоретичні та практичні результати останніх досліджень ціннісних орієнтирів населення Європи в рамках сучасного проекту «Консорціум європейських країн», в якому до 2013 р. брала участь і Україна, а також розповів про новітні дослідження соціологів Академії щодо ціннісних змін в українському суспільстві за 25 років незалежності нашої держави. Як зазначив доповідач, за підсумками досліджень учені дійшли висновку про необхідність врахування спостережуваних трендів при ухваленні важливих рішень українськими органами влади – з метою успішної модернізації країни.
Доповідь із теми: «Цивільно-військові відносини та взаємодії як чинник пришвидшення або уповільнення модернізаційних процесів» представив головний науковий співробітник НІСД при Президентові України доктор філософських наук М.А. Ожеван. У своєму виступі вчений проаналізував геостратегічний аспект модернізації стратегічних комунікацій і розкрив кризовий характер сучасних цивільно-військових відносин в Україні й умови, за яких вони можуть стати конструктивним або, навпаки, деструктивним чинником модернізаційних процесів.
Професор Київського національного університету імені Тараса Шевченка доктор історичних наук Т.В. Орлова виступила з доповіддю «Проблеми модернізації сучасної України», в якій зосередилася на практичних аспектах застосування європейських цінностей у модернізаційній стратегії розвитку України.
Доповідь провідного наукового співробітника НІСД при Президентові України доктора історичних наук В.С. Лозового «Сучасні світові тенденції модернізації системи підготовки кадрів вищої кваліфікації для інноваційної економіки» було присвячено аналізові головних нововведень у провідних країнах світу у цій сфері, а саме: появи докторських дослідницьких шкіл, застосування 3D-системи для молодих учених, наслідування принципу наступності та спадкоємності в науці, розширення компетенції докторів наук і впровадження нових програм професійної підготовки останніх, поглиблення взаємодії між наукою, освітою та промисловістю. Окремо доповідач зупинився на висвітленні питання розвитку науки й наукових кадрів в Україні.
|
Цікаві та змістовні доповіді виголосили й науковці ІВІ НАН України. Так, головний науковий співробітник вказаної установи доктор історичних наук і доктор політичних наук І.А. Хижняк розповів про партикулярно-підсистемний геополітичний регіон «omnes et singulos» як місце локації антагоністично налаштованих національно-державних утворень, а головний науковий співробітник цього ж інституту доктор політичних наук Р.Н. Жангожа зосередився на аналізі проекту «нового шовкового шляху», реалізація якого може призвести до зміни геополітичної ситуації у світі та відкриє нові перспективи як для країн Центрально-Азійського регіону, так і для України, даючи змогу нашій державі стати регіональним лідером.
Критерії та принципи успішності України у різних сферах (насамперед політичній, економічній, юридичній тощо) розглянула у своїй доповіді докторант Львівського національного університету імені Івана Франка кандидат політичних наук О.З. Ярошко.
Науковий співробітник ІДНТПІН імені Г.М. Доброва НАН України Л.П. Овчарова представила доповідь із теми: «Міжнародна наукова співпраця – вагомий чинник підвищення конкурентоспроможності національної економіки», в якій розкрила взаємозв’язок між мобільністю наукових кадрів і безпекою держави. Обговорюючи виступ ученої, учасники конференції проаналізували сучасний стан фінансування вітчизняної науки й проблему забезпечення досліджень науковими кадрами.
У рамках заходу відбулися презентації двох нових наукових видань: монографію «Вододіли секуляризації» представив професор Українського інституту стратегій глобального розвитку і адаптації доктор філософських наук О.В. Білокобильський, а брошуру «Бутан: правовий контекст модернізації» – член Української Асоціації зовнішньої політики, стипендіат Інституту міжнародних відносин Вроцлавського університету В.М. Мельник.
За результатами розгляду питань, винесених на обговорення, учасники конференції дійшли загального висновку про те, що на сучасному етапі світового розвитку модернізація відбувається практично в усіх сферах як провідних, так і транзитивних країн, однак її глибина й темпи суттєво різняться – залежно від особливостей розвитку того чи іншого суспільства. На думку вчених, соціально-економічна модернізація стала для України безальтернативною стратегією розвитку. Підбиваючи підсумки конференції, доктор політичних наук, професор О.В. Зернецька відзначила високий рівень представлених доповідей, плідність дискусій і важливість подібних заходів для вироблення розуміння місця та ролі України в сучасному глобалізованому світі.
За інформацією Інституту всесвітньої історії НАН України