Цьогоріч свій 80-річний ювілей відзначає Інститут історії України НАН України. Про деякі напрями та результати своєї роботи вчені цієї академічної установи розповіли журналістам телеканалу «Tonis».
Історія інституту дуже непроста: за радянських часів багатьох її фахівців було репресовано, а робота тривала в умовах, що перешкоджали здійсненню об’єктивних досліджень, позбавлених ідеологічних нашарувань. Крім того, значна частина джерельної бази була недоступною.
За словами директора інституту, академіка-секретаря Відділення історії, філософії та права НАН України академіка Валерія Смолія, відчутна активізація вивчення історичного минулого нашої країни відбулася зі здобуттям Україною незалежності: тоді було відкрито архіви, з якими раніше науковці не мали змоги працювати. Особливо важливу роль відіграли архіви Служби безпеки України та документи Центрального державного архіву вищих органів влади та управління України.
Проте бібліотека самого Інституту історії України НАН України теж налічує чимало унікальних видань, в тому числі й періодичних, зокрема, тих, що публікувалися до 1917 року, – зауважила завідувач науково-інформаційного відділу цієї академічної установи Людмила Муха.
Науковий співробітник відділу історії України ХІХ – поч. ХХ ст. кандидат історичних наук Володимир Милько розповів про те, що нині структурний підрозділ, у якому він працює, займається підготовкою колективної монографії, присвяченої історії українських міст означеного періоду.
Слід зауважити, що історики не лише досліджують правду про минуле нашої країни, а й аргументовано спростовують політично мотивовані хибні твердження та поширені стереотипи, що не відповідають дійсності, а також публікують наукові праці з нещодавно актуалізованих проблем. Як зазначив старший науковий співробітник відділу історії України 20-30-х рр. ХХ ст. Інституту історії України НАН України кандидат історичних наук Володимир Головко, в найновіших наукових виданнях інституту окрему увагу приділено історії Криму й Донбасу. Крім того, понад сто томів побачило світ у межах циклу «Реабілітовані історією».
Великого значення в інституті надається поповненню його складу науковою молоддю. Завдяки цьому середній вік співробітників установи не перевищує 40 років.
Побували журналісти й на присвяченому ювілеєві урочистому засіданні Вченої ради Інституту історії України НАН України. Під час заходу було, зокрема, відзначено вчених установи, які мають значні наукові досягнення. Історикам було присвоєно звання «Заслужений діяч науки і техніки України» та «Заслужений діяч культури України», а також нагороджено почесними грамотами Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України й Національної академії наук України.
Більше про Інститут історії України НАН України та його здобутки дізнавайтеся за посиланнями: