Експерементальна установка CUPID (фото: Національного інституту ядерної фізики Італії)
|
Газета центральних органів виконавчої влади «Урядовий кур’єр» публікує статтю заступника голови Північно-східного наукового центра НАН України та МОН України академіка Б. Гриньова.
У статті академік Б. Гриньов розповідає про наукову нараду, що відбулася 19 жовтня 2016 року в лабораторії Національного інституту ядерної фізики Італії. За його словами, у лабораторії на глибині майже 1400 метрів вчені вимірюють потік нейтрино від Сонця, шукають темну матерію, вимірюють надзвичайно рідкісні процеси ядерних розпадів, сподіваючись нарешті зрозуміти таємницю створення Всесвіту.
На зустріч були запрошені вчені Академії, зокрема Інституту ядерних досліджень НАН України. Вітчизняні науковці запропонували для унікального підземного експерименту CUPID використовувати кристали молібдату літію і цинку.
«Ці кристали мають бути надзвичайно чистими у сенсі радіоактивних забруднень. Важливо, що такі кристали можна виробляти в Україні, де зберігся високий науково-технічний потенціал для вирощування надзвичайно чистих і високоякісних кристалів.
Україна здатна і надалі робити гідний внесок у фундаментальні дослідження нейтрино і виробляти високотехнологічні матеріали. В Інституті ядерних досліджень є кваліфіковані фахівці й талановита молодь, більш як тридцятирічний досвід досліджень рідкісних ядерних розпадів», - академік Б.Гриньов цитує слова учасника наради завідувача відділу фізики лептонів Інституту ядерних досліджень НАН України доктора фізико-математичних наук Ф.Даневича.