24-31 жовтня 2016 року вчені Інституту проблем реєстрації інформації (ІПРІ) НАН України (делегація у складі директора інституту академіка В.В. Петрова, заступника директора члена-кореспондента А.А. Крючина, старшого наукового співробітника доктора технічних наук Д.В. Ланде, старшого наукового співробітника кандидата технічних наук І.В. Горбова, старшого наукового співробітника кандидата фізико-математичних наук Д.Ю. Манька та молодшого наукового співробітника кандидата технічних наук Є.М. Морозова) відвідали КНР – на запрошення Академії наук і технологій м. Йіву (провінція Чжецзянь) і Чжецзянського університету технологій. У рамках цього візиту науковці української Академії прочитали відкриті лекції, зустрілися з представниками уряду м. Йіву й компанії «Zhejiang YGM photoelectric company» та керівництвом компанії OUYI, взяли участь у міжнародній виставці, а також відвідали Чжецзянський педагогічний університет.
Варто зауважити, що співробітництво ІПРІ НАН України із Чжецзянським університетом технологій триває вже понад 10 років. Взаємний науковий інтерес для них становлять дослідження в галузі оптичних технологій, зокрема мікропризмових елементів, їх застосування в медицині й довготермінове зберігання інформації на високостабільних підкладках. Останніми роками така двостороння співпраця отримала додатковий імпульс завдяки взаємним візитам, освітнім програмам і виконанню спільних наукових проектів. У рамках цієї співпраці науковці Чжецзянського технологічного університету відвідали ІПРІ НАН України в серпні 2016 року. А вже у жовтні українські вчені здійснили візит у відповідь.
Вчені ІПРІ НАН України в м. Йіву (жовтень 2016 р.)На фото (зліва направо): старший науковий співробітник інституту доктор технічних наук Д.В. Ланде, заступник директора інституту член-кореспондент НАН України А.А. Крючин і директор інституту академік В.В. Петров
|
25 жовтня 2016 року вони прочитали відкриті лекції співробітникам Академії наук і технологій м. Йіву та Чжецзянського університету технологій. Так, виступ директора ІПРІ НАН України академіка В.В. Петрова було присвячено історії та короткому оглядові наукових досягнень цієї академічної установи. Вчений, зокрема, розповів про такі дослідницькі здобутки інституту, як перший оптичний диск для суперкомп’ютерів (1977 р.), перший у світі оптичний носій інформації у вигляді оптичного циліндра (1991 р.), перші у світі субмікронні елементи на основі неорганічної літографії (1992 р.), унікальна система масового поширення комп’ютерної інформації каналами телевізійного мовлення (визнана Держпатентом України найкращим винаходом 1993 року), обладнання для збереження звукової культурної спадщини кінця ХІХ – початку ХХ ст. (2003 р.), урядова система інформаційного моніторингу надзвичайних ситуацій (2007 р.), перший в Україні реферативний журнал «Джерело» (1995 р.), обладнання для лікування косоокості у дітей віком до 6-ти років (2014 р.), технічні принципи довгострокового зберігання даних на основі використання лейкосапфірових дисків (2015 р.) і методи прецизійної лазерної інтерферометрії для проведення геофізичних вимірювань (2015 р.). На завершення академік В.В. запевнив китайських колег у відкритості української сторони для подальшого двостороннього співробітництва.
Доповідь директора ІПРІ НАН України академіка В.В. Петрова |
Заступник директора ІПРІ НАН України член-кореспондент А.А. Крючин виступив із доповіддю «Світлочутливі матеріали для виготовлення субмікронних структур», у якій розглянув способи отримання матеріалів із високою роздільною здатністю для лазерного запису, аналізу режимів отримання субмікронних структур під дією сфокусованого випромінювання. Особливу увагу науковець приділив світлочутливим матеріалам на основі халькогенідних напівпровідників.
Доповідь заступника директора ІПРІ НАН України члена-кореспондента НАН України А.А. Крючина |
Старший науковий співробітник ІПРІ НАН України доктор технічних наук Д.В. Ланде у своїй доповіді «Теоретичні та прикладні основи моделювання предметної області за допомогою моніторингу контенту Інтернет-ресурсів» зосередився на теоретичних, методологічних і технологічних питаннях оцінювання електронних інформаційних потоків. Він зазначив, що як база для апробації запропонованих підходів розглядалися потоки новин у мережі Інтернет. Значну увагу доповідач приділив і описові таких практично важливих питань, як принципи побудови систем контент-моніторингу, визначення тональності повідомлень і виявлення дублікатів.
Доповідь старшого наукового співробітника ІПРІ НАН України доктора технічних наук Д.В. Ланде |
Візит науковців Академії до Китаю продовжився їх зустріччю з представниками уряду м. Йіву (зокрема, з віце-мером цього міста Тао Шіоном), в ході якої було обговорено варіанти подальшого двостороннього українсько-китайського наукового й науково-технічного співробітництва, а також зустрічами з представниками компанії «Zhejiang YGM photoelectric company» (одного з національних лідерів у галузі виробництва світлоповертальних елементів, частка якого на внутрішньому китайському ринку складає 15%) і керівництвом компанії OUYI (виробника побутової техніки для «розумного дому», обсяг продажів продукції якого сягає 2 млн одиниць на рік на загальну суму 100 млн. дол. США).
Учені ІПРІ НАН України з представницями уряду м. Йіву |
Науковці ІПРІ НАН України із представниками компанії «Zhejiang YGM photoelectric company» |
Презентація діяльності компанії «Zhejiang YGM photoelectric company» вченим ІПРІ НАН України |
Члени делегації ІПРІ НАН України та комерційний директор компанії OUYI (на фото – в центрі) |
Зустріч представників ІПРІ НАН України з керівництвом компанії OUYI |
У межах відвідин Китаю науковці ІПРІ НАН України також взяли участь у виставці «China Yiwu international manufacturing equipment expo-2016» (ME-2016), присвяченій демонструванню складних виробничих технологій і обладнання. Метою виставки було сприяння промисловій трансформації та модернізації обробної промисловості. На заході були представлені й розробки ІПРІ НАН України – комбіновані призматичні лінзи для діагностування та лікування косоокості. Нагадаємо, що вироби на основі застосування мікропризмових лінз – компенсаторів косоокості зі спеціальним мікрорельєфом, який відповідає пробній офтальмологічній оправі, – мають значні переваги порівняно із традиційними призматичними наборами при здійснення вимірювань косоокості та є зручними при діагностуванні й лікуванні цієї патології.
На світлинах угорі – під час виставки «China Yiwu international manufacturing equipment expo-2016» (ME-2016) |
На завершення візиту до Китаю вчені ІПРІ НАН України відвідали Чжецзянський педагогічний університет (ЧПУ) – державний вищий навчальний заклад, розташований в м. Цзіньхуа провінції Чжецзян, який є одним із ключових університетів своєї провінції та спеціалізується на наданні педагогічної освіти за кількома напрямами навчання. Слід зауважити, що ЧПУ складається з 18-ти коледжів, які пропонують 61 програму бакалаврату. В цьому університеті навчаються понад 25 тис. студентів і працюють понад 2,5 тис. викладацького й допоміжного складу (серед них – 260 професорів і 650 доцентів).
Будівля ректорату Чжецзянського педагогічного університету (м. Цзіньхуа) |
Цікаво, що 2016 року на території ЧПУ було відкрито Український музей, директором якого є наш співвітчизник – аспірант ЧПУ Роман Ходаков. Під час відвідання вченими української Академії цього музею було обговоренню можливості підтримки музею з боку ІПРІ НАН України й Академії наук і технологій м. Йіву.
Шевченківська експозиція Українського музею Чжецзянського педагогічного університету |
Під час зустрічі в Українському музеї Чжецзянського педагогічного університету |
За інформацією ІПРІ НАН України