Про діяльність і найбільші здобутки Інституту проблем реєстрації інформації (ІПРІ) НАН України розповіли кореспондентам новинної програми «Столичні телевізійні новини» («СТН») телеканалу «ТРК «Київ»» директор цієї академічної наукової установи академік Вячеслав Васильович Петров і вчений секретар інституту кандидат технічних наук Семен Михайлович Шанойло.
Прототип найпопулярнішого сучасного носія інформації – компакт-диска – вперше створили саме українські вчені. Ідея цієї розробки належить нинішньому директорові ІПРІ НАН України академікові В.В. Петрову, який наприкінці 1960 – на початку 1970-х рр. працював аспірантом Інституту кібернетики АН УРСР (нині – Інститут кібернетики імені В.М. Глушкова НАН України). Саме зі створення ним накопичувача інформації на оптичних дисках ємністю 2,5 Гб і бере початок цілий дослідницький напрям. На той час бракувало містких носіїв інформації, а українські вчені взялися заповнити цю прогалину. Успішне виконання робіт, пов’язаних з оптичними дисками, стало можливим завдяки оперативному поєднанню зусиль учених різних наукових установ української Академії, а також долученню до них фахівців із дослідних заводів, – наголосив В.В. Петров. У результаті було створено накопичувач інформації на оптичних дисках для тодішніх супер-ЕОМ, який не мав аналогів у світі. Швидкість обміну інформації для нього становила 806 кб/с, а середній час доступу до інформації – 155 мс. Це досить хороші характеристики навіть за сучасними мірками. Презентація розробки відбулася в листопаді 1976 р. й викликала широкий суспільний резонанс. Перший такий носій нині зберігається в музеї ІПРІ НАН України.
Ученим інституту належить і обладнання для електронної комп’ютерної газети «Все всім», яка виходила у 1990-х рр.: спеціальні прилади перетворювали цифрову інформацію на телесигнал і передавали її на телеканал «УТ-1» (нині «UA: Перший»), який і транслював передачу у своєму ефірі.
Ще один важливий результат роботи науковців Академії, за словами С.М. Шанойла, – відроджені воскові циліндри для фонографа Томаса Едісона й відтворена за їх допомогою колекція єврейського музичного фольклору початку ХХ століття, внесена згодом до реєстру ЮНЕСКО «Пам’ять світу».
На даний час учені ІПРІ НАН України працюють над численними новітніми розробками, в тому числі й для потреб Збройних Сил України (зокрема, для забезпечення оперативно-тактичного ракетного комплексу «Грім-2»).
Крім того, на базі інституту незабаром має розпочатися виробництво першого у світі сапфірового оптичного диску.
Повний відеозапис телепередачі доступний за посиланням:
https://www.youtube.com/watch?v=8ioWPdQZ6g0