Героєм чергового випуску програми «В кабінетах» «5 каналу» став усесвітньо відомий нейрофізіолог – директор Інституту фізіології імені О.О. Богомольця НАН України академік Олег Олександрович Кришталь.
Учений розповів про людський головний мозок як орган, влаштований найскладніше з усього, що ми на даний час знаємо у Всесвіті. За словами академіка О.О. Кришталя, мозок є своєрідним вмістилищем людської особистості. Сучасні технології не дають змоги трансплантувати мозок зі збереженням свідомості й самосвідомості індивіда – наразі йдеться лише про часткову заміну нервової тканини. Науковець також додав, що цей орган необхідно регулярно тренувати, займаючись розумовою діяльністю: адже високий рівень інтелекту визначається великою кількістю встановлюваних і постійно підтримуваних зв’язків між нейронами – синапсів. На підтвердження цього О.О. Кришталь навів результати експерименту з двома групами щурів, одну з яких було розміщено у звичному для цих тварин середовищі (нори й інші сховки), а другу – в умовах, за яких вони могли інтенсивно розвиватися, взаємодіючи з різними предметами й конструкціями, подібними до дитячих іграшок (тобто у так званому «ускладненому оточенні» («enhanced surrounding»)). Підсумки проведених досліджень засвідчили, що кількість синапсів у щурів із другої групи щонайменше вдвічі перевищувала аналогічний показник у тварин із контрольної групи.
У своєму інтерв’ю академік також пікреслив, що очолювана ним установа має славетні традиції. Так, наукова школа академіка Платона Григоровича Костюка (1924–2010) завдяки вагомим напрацюванням у галузі електрофізіології здобула міжнародне визнання ще в 1970-х рр., а Інститут фізіології імені О.О. Богомольця НАН України став єдиним науковим інститутом у колишньому СРСР, про революційні відкриття якого написали обидва найвідоміші у світі наукові журнали – «Science» і «Nature». Проте підвалини для майбутніх успіхів заклав іще засновник інституту – видатний учений-патофізіолог академік Олександр Олександрович Богомолець (1881–1946). О.О. Кришталь продемонстрував тележурналістам диплом про нагородження інституту Золотою медаллю Всесвітньої виставки в Парижі у 1937 року. Цієї високої нагороди установу було удостоєно саме за досягнення наукової школи академіка О.О. Богомольця.
О.О. Кришталь привернув увагу і до критичного недофінансування вітчизняної науки, яке перешкоджає її розвитку, та вкрай негативного наслідку цієї кризової ситуації – еміграції українських учених.
Більше про це, а також про захопливу фабулу науково-фантастичного роману О.О. Кришталя «Гомункулус», перекладеного французькою мовою і виданого під назвою «Moi et mon double» («Я і мій двійник»), про дитинство вченого (зокрема, його участь у літніх експедиціях батьків-ентомологів) і багато іншого дізнавайтеся з відеозапису інтерв’ю, доступного за посиланням:
https://www.youtube.com/watch?v=wjSYMLEu9go