Будівлі ІБОНХ НАН України: ліворуч – корпус 1, праворуч – корпус 2 |
16 січня 2017 року виповнилося 30 років від часу заснування Інституту біоорганічної хімії та нафтохімії (ІБОНХ) НАН України.
Цю академічну установу – під назвою «Інститут біоорганічної хімії АН УРСР» – було створено 1987 року, а в 1989 р. після приєднання до неї Відділення нафтохімії АН УРСР вона отримала назву Інституту біоорганічної хімії та нафтохімії АН УРСР. Інститут об’єднав науковців різних спеціальностей – хіміків, біологів, нафтохіміків, технологів, які виконують дослідження в галузі біоорганічної хімії та нафтохімії. Заснував установу і впродовж 25 років її очолював академік Валерій Павлович Кухар.
Засновник і перший директор ІБОНХ НАН України академік В.П. Кухар |
На даний момент наукова діяльність ІБОНХ НАН України зосереджена на таких трьох основних напрямах, як:
– синтез потенційно біоактивних сполук і дослідження зв’язку між їх структурою й активністю;
– хімічні моделі біологічних процесів, синтез і вивчення біологічних властивостей нових регуляторів для застосування в медицині та сільському господарстві;
– розроблення наукових засад і технологій одержання практично важливих продуктів та матеріалів із вуглеводневої сировини.
Крім того, вчені інституту здійснюють дослідження, спрямованi на вирішення екологічних проблем, зокрема, видалення й утилізацію забруднювачів довкілля.
Чимало досліджень, виконуваних в інституті, є міждисциплінарними.
В ІБОНХ НАН України працюють як відомі й авторитетні науковці, так і талановиті молоді дослідники, поєднуються досвід та ентузіазм, експеримент і теорія. Про плідні результати роботи вчених інституту свідчать численні статті у вітчизняних та міжнародних журналах, монографії, патенти, а також співробітництво з провідними зарубіжними науковими центрами. За 30 років учені ІБОНХ НАН України опублікували 83 монографії, підготували й видали понад 3500 наукових статей (понад 1100 з яких – у зарубіжних фахових наукових виданнях), отримали 510 патентів на винаходи й корисні моделі.
Результати фундаментальних досліджень учених цієї академічної установи покладено в основу практичних розробок – створення нових речовин і матеріалів, рістрегуляторів, пестицидів, лікарських препаратів, альтернативних палив для двигунів внутрішнього згоряння, екологічно безпечних мастил, технологічних рідин для інтенсифікації нафтогазовидобування.
Наукова бібліотека ІБОНХ НАН України налічує понад 70 тис. томів. Із 1995 р. інститут видає науковий збірник «Каталіз та нафтохімія».
В інституті здійснюється підготовка наукових кадрів вищої кваліфікації – через аспірантуру з відривом та без відриву від виробництва – за спеціальностями «Біоорганічна хімія» (хімічні та біологічні науки) і «Нафтохімія та вуглехімія», функціонує спеціалізована вчена рада Д.26.220.01, яка здійснює атестацію наукових кадрів вищої кваліфікації і приймає до розгляду та проводить захисти дисертацій на здобуття наукового ступеня доктора (кандидата) хімічних наук за спеціальностями: 02.00.10 – біоорганічна хімія (хімічні та біологічні науки) та 02.00.13 – нафтохімія та вуглехімія.
ІБОНХ НАН України активно співпрацює з вітчизняними вищими навчальними закладами й науковими установами. При інститутi функціонують підрозділи, створенi спільно з українськими державними університетами. Основним завданням цих підрозділів є залучення студентів і магістрантів до наукової роботи, підготовка наукової зміни.
ІБОНХ НАН України також розширює і зміцнює зв’язки із зарубіжними колегами. Вчені цієї академічної установи беруть участь у виконанні низки міжнародних наукових проектів, виконують роботи за контрактами з іноземними компаніями.
Інститут завжди відкритий до співробітництва з різними партнерами – для отримання нових наукових знань, а також результатів, що матимуть практичну користь і слугуватимуть людям.
За інформацією ІБОНХ НАН України