29-30 листопада 2016 року в Києві на базі факультету комп’ютерних наук та кібернетики Київського національного університету імені Тараса Шевченка відбулася XVI Ювілейна міжнародна науково-технічна конференція «Штучний інтелект та інтелектуальні системи» (AIIS’2016), присвячена 25-річчю Інституту проблем штучного інтелекту (ІПШІ) НАН України та МОН України. Співорганізаторами заходу виступили ІПШІ НАН України та МОН України, факультет комп’ютерних наук та кібернетики Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Білоруський державний університет і Науково-дослідний інститут прикладних проблем математики та інформатики цього університету (м. Мінськ, Республіка Білорусь), Брестський державний технічний університет (м. Брест, Республіка Білорусь), Люблінський технологічний університет «Люблінська політехніка» (м. Люблін, Польща), компанія «soft Xpansion GmbH & Co. KG» (м. Бохум, ФРН).
|
На конференції були представлені близько 20 наукових установ, вищих навчальних закладів і промислових організацій України, Білорусі, Польщі, Чехії, Казахстану й інших країн.
Робота конференції проходила за такими науковими напрямами: концептуальні, філософські та методологічні проблеми створення систем штучного інтелекту; алгоритмічне та програмне забезпечення паралельних обчислювальних інтелектуальних систем; людино-машинні інтерфейси; знаннєво орієнтовані системи підтримки ухвалення рішень; нейронні мережі і нейромережеві технології; проблеми безпеки інформаційних систем; кіберфізичні системи.
|
Під час пленарних та секційних засідань було обговорено широке коло теоретичних і прикладних проблем створення систем штучного інтелекту, систем підтримки ухвалення рішень, прогнозування й управління, паралельних обчислень, нейромережевих технологій, систем оброблення зображень, аналізу, розуміння та синтезу природномовних текстів, розпізнавання жестів у людино-машинних інтерфейсах, управління безпілотними наземними й повітряними засобами, інформаційного забезпечення робототехнічних систем. Науковці, зокрема, заслухали інформацію про результати виконання спільного білорусько-італійського проекту за напрямом створення нових інтелектуальних пристроїв (інфобусів) для застосування в умовах великого міста – з метою оптимізації громадського транспорту.
У рамках конференції відбувся також традиційний круглий стіл «Актуальні питання штучного інтелекту та сучасної інформатики».
Учасники форуму неодноразово наголошували, серед іншого, на тому, що важливим стимулом подальшого розвитку досліджень у галузі штучного інтелекту мають статі філософські узагальнення суті штучного інтелекту, його ролі в соціальній сфері. Було також відзначено, що штучний інтелект може бути застосований у цілій низці сфер, а спільно з використанням інформаційних засобів він дає змогу отримати суттєві конкурентні переваги в сучасному світі. Йдеться в тому числі про обрання принципово найкращого або єдино можливого рішення з питань зміцнення національної безпеки та поліпшення захисту інформаційних технологій від зовнішнього втручання. Під час пленарних і секційних засідань та роботи круглого столу науковці звертали увагу на необхідність нових концептуальних підходів до штучного інтелекту та розвитку понять електронної свідомості, а також на необхідність об’єднання зусиль фахівців різних наукових установ і вищих закладів України, які вивчають штучний інтелект. Учасники конференції дійшли висновку, що подальші дослідження в галузі штучного інтелекту слід здійснювати із залученням досягнень біології, медицини, технічних наук. Також, на думку вчених, інтенсивнішого розвитку потребують дослідження в галузі комп’ютерної лінгвістики й комп’ютерних технологій, пов’язаних із природномовним спілкуванням людини та машини.
Водночас було констатовано стійке зростання інтересу до проблем штучного інтелекту і розширення й поглиблення співпраці за цим напрямом.
За підсумками заходу вчені, серед іншого, ухвалили:
– регулярно обмінюватися досвідом, набутим при виконання досліджень у галузі штучного інтелекту, високопродуктивних обчислювальних і керувальних систем, робототехнічних систем, систем штучного інтелекту, інтелектуальних систем – під час подальших спільних конференцій, симпозіумів, семінарів;
– продовжити залучати до участі в організації наступних наукових заходів підприємства, які активно працюють у галузі інтелектуальних інформаційно-комп’ютерних технологій, інтернет-речей і смарт-систем;
– широко популяризувати тематику досліджень у галузі штучного інтелекту;
– розширювати співпрацю з приватними компаніями, міжнародними організаціями, зарубіжними колегами.
На завершення зібрання було відзначено авторів найкращих доповідей і вручено присутнім сертифікати учасників конференції.
За інформацією ІПШІ НАН України та МОН України