23 березня 2017 року в Інституті всесвітньої історії (ІВІ) НАН України відбувся круглий стіл із теми: «Дослідження всесвітньої історії в Україні: проблеми, стан, перспективи», в роботі якого взяли участь відомі вчені – фахівці зі вказаної проблематики, зокрема науковці згаданої академічної установи, а також Інституту історії України НАН України, Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Дипломатичної академії України при Міністерстві закордонних справа України й інших організацій.
У межах заходу було обговорено актуальні питання розвитку української історичної науки, нагальні проблеми теорії та методології всесвітньої історії, необхідність дослідження історії України в контексті європейської та всесвітньої історії.
У своєму вітальному слові та вступній доповіді директор ІВІ НАН України доктор історичних наук, професор А.І. Кудряченко наголосив на важливості й актуальності дослідження проблематики всесвітньої історії в сучасній Україні. Наголошуючи на важливості спростування чужих ідеологем, що у власних інтересах розроблювалися багатьма зарубіжними історичними школами, вчений закликав до всебічного розвитку вітчизняної історичної науки як одного з головних інструментів формування національної самосвідомості та розбудови української державності.
Виступаючи з доповідями та беручи участь у змістовній дискусії, учасники круглого столу акцентували на значенні сучасних інтерпретацій минулого для сталого майбутнього та звертали увагу на необхідність системної інтеграції вітчизняних наукових шкіл до європейської та світової історичної традиції. Так, було виокремлено і проаналізовано ключові виклики, що нині постали перед українською науковою спільнотою, висвітлено основні методологічні проблеми історичних і міждисциплінарних досліджень, розглянуто роль людини в історичному процесі та проблеми розвитку трансінформаційної глобалістики.
Присутні відзначили необхідність професійного підходу до вивчення складних наукових проблем, а їхні виступи послугували здійсненню своєрідного компаративного аналізу європейських студій в Україні та східноєвропейських досліджень (у тому числі історії України) в країнах Західної Європи. Науковці також привернули увагу до небезпечності використання історичних міфів у політичній пропаганді.
На завершення учасники круглого столу підкреслили безсумнівну актуальність дослідження всесвітньої історії в Україні та плідність науково-експертних дискусій зі вказаної проблематики, а також висловили сподівання на подальшу плідну співпрацю науковців за цим важливим напрямом.
За інформацією ІВІ НАН України