31 березня 2017 року гостем програми «Азбука реальності» в ефірі «Українського радіо» стала старший науковий співробітник відділу генетики людини Інституту молекулярної біології та генетики НАН України кандидат біологічних наук Оксана Півень.
Американські вчені визнали продукти з ГМО безпечними для людини, а 109 нобелівських лауреатів підписали лист на захист генетично модифікованих продуктів. Заборонити такі продукти, чи дозволити? Саме цій темі було присвячено новий випуск програми «Азбука реальності».
За словами кандидата біологічних наук Оксани Півень, звернення нобелівських лауреатів – це перемога здорового глузду над забобонами, що й досі широко розповсюджені в суспільстві. Вчена зазначила, що ГМО – це організми, в які з певною метою введено один або декілька штучних генів. Боятися таких організмів не варто, адже дозволу на їх використання завжди передує ґрунтовна та дуже ретельна робота вчених.
Для прикладу, в США науковці вивели нові сорти яблук, які не змінюють колір після розрізання. Вчені зробили нокаут – вимкнули чотири гени. Це зумовлює зменшення кількості ферменту, який впливає на зміну кольору яблука під час взаємодії з повітрям.
Ці сорти було виведено ще у 2003 році, але дозволено вживати тільки зараз. Весь цей час вчені проводили дослідження шкідливості чи нешкідливості таких яблук. О.Півень наголосила, що відповідно до законодавства кожен новий сорт, перш ніж потрапити на стіл, тестується більше 10 років. Тому продукти з ГМО подекуди є більш безпечними, ніж звичайні.
Повний запис передачі «Азбука реальності» доступний за посиланням: http://www.nrcu.gov.ua/schedule/play-archive.html?periodItemID=1595839