Президія Національної академії наук України, Відділення фізико-технічних проблем матеріалознавства НАН України з глибоким сумом сповіщають, що 7 квітня ц.р. на 85 році пішов із життя видатний вчений-матеріалознавець, Заслужений діяч науки і техніки України, лауреат Державних премій України в галузі науки і техніки, доктор технічних наук, професор, почесний директор Інституту надтвердих матеріалів НАН України академік НАН України Микола Васильович Новіков.
Микола Васильович Новіков народився 10 квітня 1932 р. в Києві. У 1954 р. одержав диплом інженера-механіка з відзнакою і у 1957 р.з акінчив аспірантуру механіко-машинобудівного факультету Київського політехнічного інституту. В 1957-1966 рр. пройшов шлях від молодшого наукового співробітника до завідувача наукового відділу Інституту металокераміки та спецсплавів Академії наук України (нині Інститут проблем матеріалознавства ім.І.М.Францевича НАН України). В 1958 р. захистив кандидатську, а в 1976 р. – докторську дисертацію. Працював в 1966-1977 рр. завідувачем відділу та заступником директора з наукової роботи Інституту проблем міцності Академії наук України. З березня 1977 по травень 2014 року Микола Васильович був директором, а з 2014 року - почесним директором Інституту надтвердих матеріалів ім. В.М.Бакуля НАН України.
В ІНМ ім. В.М. Бакуля М.В. Новіков заснував нові напрямки фундаментальних досліджень з синтезу надтвердих матеріалів. Ним розвинені теоретичні основи одержання порошків і крупних алмазних кристалів, синтезу модифікацій надтвердих матеріалів при екстремально високих тисках і температурах, теорія і числові методи механіки деформівного твердого тіла, які використовуються в розрахунках напружено-деформованого та граничного стану багатоелементних апаратів високого тиску складних конструкцій. Розроблені практичні рекомендації, які дозволили збільшити до 10 разів робочий об’єм та в 2 рази підвищити довговічність технологічних апаратів високого тиску, що використовується при синтезі та спіканні надтвердих матеріалів. Безпосередньо за його участі створені нові марки високоміцних термостійких та напівпровідних алмазів, алмазних полікристалів і композитів, кібору, одержано неіснуючий в природі надтвердий, другий за алмазом, матеріал кубічний карбонітрид бору.
М.В. Новікову належать особисті заслуги у створенні нових напрямків розвитку сучасного матеріалознавства – синтезу крупних високоміцних кристалів алмазу різного кольору, одержання алмазних і алмазоподібних плівок, в тому числі багатошарових, графенових покриттів з особливими властивостями, високотемпературної направлено-структурованої кераміки. Одержані досягнення зі створення нової техніки нанодосліджень, розвинені методи оцінки міцності і тріщиностійкості монокристалів НТМ з урахуванням їх кристалографії і нанодефектності, видані за цими результатами сучасні довідники і монографії.
Результати діяльності М.В. Новікова опубліковано в понад 1000 наукових праць, в тому числі 25 монографіях, ним отримано 202 авторські свідоцтва і патенти. Організував і очолив видання науково-теоретичного журналу «Сверхтвердые материалы». Підготував 18 докторів і 41 кандидата наук. На протязі 23 років викладав на посаді професора кафедри «Ріжучі інструменти» та «Інтегрованих технологій в машинобудуванні» НТУУ «КПІ» та НАУ в м.Києві. Обраний почесним професором і доктором наук у 8 університетах України і за кордоном.
М.В. Новіков вів активну науково-організаційну і громадську діяльність. Більше 30 років працював членом і головою Секції Комітету з Державних премій в галузі науки і техніки, був головою секції Машинобудування, членом Наукової Ради «Синтез надтвердих матеріалів і їх застосування в промисловості» НАН України, членом Комітету з науково-технічного прогресу Ради Міністрів України, головою експертної Ради ВАК України та головою Спецради із захисту докторських і кандидатських дисертацій, членом Бюро ВФТПМ НАН України. Працював членом Президії торгово-промислової палати України, був членом колегії Мінпромполітики України, обирався членом Правління Міжнародної асоціації розвитку досліджень в галузі високих тисків (80-90рр.).
Наукову й науково-організаційну діяльність М.В. Новікова відзначено численними науковими, урядовими та міжнародними нагородами - Державними преміями України в галузі науки і техніки, орденами«Князя Ярослава Мудрого» V ст. та «За заслуги» І, ІІ та ІІІ ступенів, почесним званням «Заслужений діяч науки і техніки України», іменними преміями та медалями Є.О.Патона та І.Н.Францевича. Мав державні нагороди СРСР та зарубіжних країн. Занесений Міжнародною біографічною Ассоціацією до міжнародної інтелектуальної еліти та обраний почесним генеральним директором по Європі (м. Кембридж, Англія). Нагороджений міжнародними почесними нагородами (США, Англія, Китай, Росія, Болгарія, Чехія ).
Висловлюємо глибоке щире співчуття рідним та близьким Миколи Васильовича у зв‘язку з непоправною втратою. Світла пам'ять про визначного вченого та прекрасну людину назавжди збережеться у серцях тих, хто його знав.
Прощання з М.В. Новіковим відбудеться 10 квітня з 12-00 до 13-30 у Великому конференц-залі НАН України (м. Київ, вул. Володимирська, 55).
Президія Національної академії наук України
Секція фізико-технічних і математичних наук НАН України
Відділення фізико-технічних проблем матеріалознавства НАН України