Відділення фізико-технічних проблем матеріалознавства, Відділення фізики і астрономії НАН України з глибоким сумом сповіщають, що 11 квітня ц.р. на 80 році після тяжкої хвороби пішов із життя відомий вчений в галузі фізичного матеріалознавства, лауреат Державних премій СРСР та УРСР в галузі науки і техніки, доктор технічних наук, професор, головний науковий співробітник Інституту металофізики ім. Г.В. Курдюмова НАН України, член-кореспондент НАН України Станіслав Петрович Ошкадьоров.
Станіслав Петрович народився 21 жовтня 1937 р. у м. Ульяновську.
У 1960 р. закінчив металургійний факультет Київського політехнічного інституту за спеціальністю «Фізика металів». Закінчив аспірантуру при Інституті металофізики ім. Г.В. Курдюмова НАН України. Пройшов шлях до завідувача відділу фізики швидкісного термозміцнення сталей і сплавів та заступника директора з наукової роботи Інституту металофізики ім. Г.В. Курдюмова НАН України.
Учень академіка АН УССР В.Н. Гріднєва, відомий вчений в галузі фізики металів і металознавства, Станіслав Петрович зробив суттєвий внесок у розвиток теоретичного металознавства, технологій термічної обробки металів та нових монокристалічних матеріалів. Відомий роботами в галузі фізики метастабільних станів у металічних системах, механізмів та кінетики фазових та структурних перетворень у сталях і сплавах в умовах температур, що швидко змінюються, структурної генетики. Його наукові розробки стали основою для створення нових сталей і високоефективних технологічних процесів та обладнання, що широко впроваджені на підприємствах авіаційної, суднобудівної, оборонної та інших галузях промисловості.
Станіслав Петрович був одним із провідних вчених, які в останні роки плідно працювали у новій галузі – медичному матеріалознавстві. На сьогодні цей науковий напрям є визначальним у розвитку і впровадженні передових лікувальних технологій у серцево-судинній хірургії, імпланталогії, стоматології, ортопедії, травматології. Він багато й успішно працював у галузі біоматеріалів неорганічного походження. Зокрема, ним запропоновано розглядати імплантанти і металеві конструкції, які використовуються в ортопедії, стоматології і травматології, як джерела надходження екзогенних металів в організм. Це дозволило запропонувати нові принципи легування сплавів для зниження потенційної небезпеки сенсибілізації організму і виникнення алергійних реакцій.
Наукові дослідження Станіслава Петровича у галузі медичного матеріалознавства вивели його в число лідерів даного напрямку в країні: він був членом редколегій низки спеціалізованих медичних журналів, неодноразово запрошувався як член оргкомітету і запрошений доповідач багатьох зібрань учених медиків; читав курс лекцій з біоматеріалів і медичного матеріалознавства у Київському національному університеті імені Тараса Шевченка та Національному технічному університеті України «Київський політехнічний інститут»; був науковим консультантом декількох кандидатських і докторських дисертацій з медицини.
Станіслав Петрович є автором понад 500 робіт, в тому числі 4 монографій, має понад 80 авторських свідоцтв та патентів, підготував 12 докторів і 23 кандидатів наук.
С.П. Ошкадьоров провадив науково-організаційну діяльність – був членом редакційної ради серії довідників «Структура та властивості металів і сплавів», членом експертних рад ВАК СРСР і України, членом секції Комітету з Державних премій України в галузі науки і техніки, членом міжвідомчої науково-технічної ради з розвитку напряму «медична техніка», керівником секції Фізика міцності і пластичності ради «Фізика твердого тіла» НАН України, членом Координаційної ради з космічного матеріалознавства, головою Комітету з нової медичної техніки МОЗ України, членом Комітету з питань біоетики при Президії НАН України, заступником головного редактора журналу «Металофізика і новітні технології».
Наукову й науково-організаційну діяльність С.П. Ошкадьорова відзначено численними нагородами – Державними преміями СРСР та УРСР в галузі науки і техніки, премією президентів Національної академії наук України, Національної академії наук Білорусі та Академії наук Молдови, премією НАН України ім. К.Д.Синельникова.
Висловлюємо щире співчуття рідним, близьким та колегам Станіслава Петровича у зв’язку з непоправною втратою.
Прощання з С.П. Ошкадьоровим відбудеться 13 квітня о 14-00 на Байковому кладовищі біля крематорія (м. Київ, вул. Байкова, 16).
Президія Національної академії наук України
Відділення фізико-технічних проблем матеріалознавства,
Відділення фізики і астрономії