У рамках спеціального проекту «Атоми», присвяченого талановитим українським науковцям, на сайті онлайн-журналу «The Ukrainians» опубліковано чергове інтерв’ю. Цього разу – зі старшим науковим співробітником лабораторії супутникових досліджень ближнього космосу Інституту космічних досліджень НАН України та ДКА України кандидатом фізико-математичних наук Олексієм Парновським.
Учений розповів журналістам про такий надзвичайно важливий напрям фізики космосу, як дослідження космічної погоди та його впливу на землян, зокрема наслідків магнітних бур, спричинених плазмовими спалахами на Сонці. «Магнітне поле змінюється, від цього виникає електричний струм. Поверхневі струми наводяться у протяжних провідних об’єктах на кшталт ліній електромереж. І виводять їх із ладу. Це називають геомагнітним індукційним струмом, – пояснює О. Парновський. – Напруга може сягати десятків тисяч вольтів на кілометр. Інженери навчилися захищати техніку від цих струмів. Додаткові лінії захисту, додаткова індуктивність, що уповільнює зміни електричного струму. Важливо також прогнозувати космічну погоду, аби знати, де трапиться основний удар, і мати змогу зменшити його вплив. Я розробляв моделі для прогнозування змін магнітного поля на поверхні, базуючись на супутникових даних. Фізика процесу дуже складна, поки що не існує адекватної математичної моделі. Тому я статистичними методами обробляв супутникові дані і намагався перейти від глобального прогнозування погоди до регіонального. Регіонально – це Україна, Східна Європа».
Про деякі результати палеогеофізичних досліджень, об’єктом яких є сонячна активність у минулому, про північне сяйво як яскравий приклад космічної погоди, про особливості наукової діяльності в Україні та на Заході, важливість для науковця постійної самоосвіти і самовдосконалення, а також стажування за кордоном і багато іншого читайте в повному тексті інтерв’ю О. Парновського за посиланням: https://theukrainians.org/oleksiy-parnovskyi/