31 травня 2017 року в Інституті літератури імені Т.Г. Шевченка НАН України відбулися перші читання пам’яті Тамари Наумівни Денисової (1934–2015), ініційовані відділом теорії літератури та компаративістики зазначеного інституту й Українським міжуніверситетським науково-дослідницьким шекспірівським центром.
Відкриваючи цю конференцію, її натхненниця й модераторка, директор Українського міжуніверситетського науково-дослідницького шекспірівського центру доктор філологічних наук, професор Наталія Миколаївна Торкут поділилася спогадами про неординарну особистість Т.Н. Денисової, яка згуртувала навколо себе учнів, друзів і колег в особливе високопрофесійне дослідницьке коло, що навіть отримало назву денисівського.
З вітальним словом до присутніх звернувся також директор Інституту літератури імені Т.Г. Шевченка НАН України академік Микола Григорович Жулинський. Він відзначив вагомий внесок Т.Н. Денисової в гуманітаристику, підкресливши, що ідея цих читань є дуже важливою для інституту, адже дає змогу учням дослідниці продовжувати розпочату нею наукову справу та розвивати її дітище – центр американістики.
Заступник директора з наукової роботи Інституту літератури імені Т.Г. Шевченка НАН України член-кореспондент НАН України Микола Матвійович Сулима, привітавши гостей читань, зауважив, що ця подія була закономірною для інституту: наукова співпраця з Т.Н. Денисовою дуже багато важила як для молодих учених, так і для старших колег, а здобутки дослідниці ще довгий час не втратять актуальності як для американістики, так і для інших галузей літературознавства.
З фотопрезентацією, під час якої демонструвалися світлини з приватного архіву Т.Н. Денисової та йшлося про цікаві моменти її яскравого життя, виступила донька вченої Наталія Михайлівна Денисова.
Про особливості наукової діяльності Т.Н. Денисової в літературознавчій галузі американістики розповів присутнім завідувач кафедри зарубіжної літератури Мінського державного лінгвістичного університету доцент Юрій Вікторович Стулов. Він наголосив на тому, що вчена вкрай відповідально ставилася до досліджень, над якими працювала, підтримувала постійний тісний зв’язок із зарубіжними колегами (насамперед із Білорусі, Польщі, США), не залишала без уваги жодної публікації зі сфери своїх наукових інтересів, була вимогливою до дисертаційних робіт, із якими їй доводилося мати справу. За словами Ю.В. Стулова, саме постать Т.Н. Денисової має слугувати взірцем для вчених-гуманітарїів – особливо зараз, коли спостерігається зниження якості соціогуманітарних досліджень.
Професор кафедри зарубіжної літератури Інституту філології Київського національного університету імені Тараса Шевченка доктор філологічних наук Тетяна Василівна Михед присвятила свій виступ науковим орієнтирам Т.Н. Денисової, а також відзначила, що дослідниця завжди була дуже уважною до наукових інтересів своїх колег і часто рекомендувала їм нові праці, що з’являлися у вітчизняних та зарубіжних фахових виданнях.
Свої вітання учасникам читань передала й завідувач кафедри зарубіжної літератури факультету романо-германської філології Одеського національного університету імені І.І. Мечникова доктор філологічних наук, професор Валентина Іванівна Силантьєва. Її лист-спогад про дружбу і співпрацю з Т.Н. Денисовою зачитала модераторка заходу.
Завідувач відділу теорії літератури та компаративістики Інституту літератури імені Т.Г. Шевченка НАН України член-кореспондент НАН України Тамара Іванівна Гундорова проаналізувала специфіку теоретичних уподобань Т.Н. Денисової. Вона, зокрема, зауважила, що вчена ніколи не дотримувалася «наукової моди» і часто працювала всупереч їй та завжди сміливо й безкомпромісно обстоювала свою позицію. На прикладі аналізу однієї зі студій Т.Н. Денисової, що належали до соцреалістичних часів наукової несвободи, Т.І. Гундорова продемонструвала досвідченість, високий професійний рівень і наукову об’єктивність, незмінно притаманні працям дослідниці.
Про компаративістську літературознавчу діяльність Т.Н. Денисової розповіла завідувач сектору компаративістики Інституту літератури імені Т.Г. Шевченка НАН України доктор філологічних наук, професор Галина Миколаївна Сиваченко. Вона нагадала про створення відділу теорії літератури та компаративістики, яке відбувалося не без участі Т.Н. Денисової, та ще й у той час, коли цей напрям був не надто популярним, а також про внесок дослідниці у розвиток цього наукового підрозділу. Крім того, доповідачка наголосила, що попри суворість державної цензури в радянський період Т.Н. Денисовій вдавалося відкрито говорити про важливі досягнення світової гуманітаристики, роблячи їх доступними для широких вітчизняних наукових кіл.
Професор Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара доктор філологічних наук Тетяна Миколаївна Потніцева виступила з фаховим професійним компаративістичним дослідженням із теми: «Американська шинель Остапа Бендера, або «Плагіатори» з Малої Арнаутської».
Про непростий шлях Т.Н. Денисової в радянському літературознавстві розповіла професор Київського національного лінгвістичного університету доктор філологічних наук Наталія Олександрівна Висоцька. В її доповіді йшлося, серед іншого, про залучення дослідницею до наукового обігу маловідомих і малодоступних для радянської науки праць.
Доцент Інституту міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка Олександр Мойсейович Гон поділився з учасниками зібрання спогадами про роботу над видавничим проектом «Американські літературні студії в Україні».
В основу тематичних напрямів роботи конференції були покладені проблеми з кола широких наукових інтересів Т.Н. Денисової, а саме: «США – Україна: трансатлантичний діалог у просторі літератури і науки»; «Обрії сучасної компаративістики»; «Зарубіжні літератури: погляд крізь українську оптику»; «Теорія літератури та методологія літературознавчих досліджень в сучасній Україні: пріоритети, пошуки, здобутки»; «Зарубіжна література в українських перекладах: історичний та теоретико-методологічний аспекти».
Меморіальні читання, присвячені Т.Н. Денисовій, надалі мають стати традиційними та, як передбачається, проводитимуться в Інституті літератури імені Т.Г. Шевченка НАН України що два роки. Планується також заснувати наукову премію Інституту літератури імені Т.Г. Шевченка НАН України імені Тамари Наумівни Денисової – за визначні досягнення в галузі компаративних досліджень світової та української літератури, американістики.
* * *
P.S. Доктор філологічних наук, професор Тамара Наумівна Денисова до останніх днів свого життя працювала на посаді провідного наукового співробітника відділу компаративістики Інституту літератури імені Т.Г. Шевченка НАН України, очолювала Центр американських літературних студій в Україні, була головним редактором щорічника «Американські літературні студії в Україні», викладала в Київському національному університеті імені Тараса Шевченка та Національному університеті «Києво-Могилянська Академія».
За інформацією Інституту літератури імені Т.Г. Шевченка НАН України