Президія Національної академії наук України, Відділення загальної біології НАН України з глибокою скорботою сповіщають, що 25 червня 2017 року на 89-му році зупинилося серце визначного вченого, ботаніка-орхідолога, Заслуженого діяча науки і техніки України, лауреата премій НАН України імені В.Я. Юр’єва та імені М.Г. Холодного, почесного директора Національного ботанічного саду імені М.М. Гришка НАН України члена-кореспондента НАН України Тетяни Михайлівни Черевченко.
Тетяна Михайлівна народилася 11 січня 1929 р. в селі Почапинці Лисянського району Черкаської області. У 1952 р. закінчила біолого-ґрунтознавчий факультет Київського державного університету імені Т.Г. Шевченка. По закінченні навчання працювала на посадах лаборанта та квітникаря у дендропарку «Олександрія» (м. Біла Церква). З 1965 р. працювала у Національному ботанічному саду імені М.М. Гришка НАН України. У 1969 р. Т.М. Черевченко захистила кандидатську, а в 1985 р. – докторську дисертацію. Після створення у 1974 р. відділу тропічних і субтропічних рослин стала його першим завідувачем, а з 1975 р. – заступником директора з наукової роботи. У 1988-2004 рр. Тетяна Михайлівна – директор Національного ботанічного саду імені М.М. Гришка НАН України, з 1 січня 2005 р. – почесний директор цієї установи. У 1992 р. їй присвоєно звання професора, а в 1995 р. обрано членом-кореспондентом НАН України по Відділенню загальної біології НАН України.
Т.М. Черевченко – провідний вчений в галузі орхідології, визнаний фахівець у вивченні біології орхідних. У 1977-1986 рр. брала участь у чотирьох експедиціях на науково-дослідному судні «Академік Вернадський» до місць природного зростання тропічних рослин – країн Південно-Східної Азії, Африки та Південної Америки.
На посаді директора у роки розбудови та становлення Української держави та пов’язаної з цим економічної скрути їй вдалося великими зусиллями не тільки зберегти, а й поповнити колекції рослин. Нині колекція тропічних і субтропічних рослин є гордістю НБС імені М.М. Гришка НАН України і віднесена до об’єктів, що є національним надбанням. Розширилися і комплексні дослідження біологічного різноманіття на структурно-функціональному, організмовому і таксономічному рівнях, дослідження в галузі космічної біології.
Тетяна Михайлівна є автором понад 320 публікацій, в т.ч. 11 монографій у галузі інтродукції рослин і багатьох розділів експериментальної ботаніки.
Багато уваги вона приділяла підготовці наукових кадрів. Під її керівництвом підготовлено та захищено одну докторську та 10 кандидатських дисертацій.
Завдяки старанням Тетяни Михайлівни була відновлена робота спеціалізованої вченої ради із захисту кандидатських, а з 2005 р. – докторських дисертацій зі спеціальності «ботаніка». Вона була незмінною головою спеціалізованої вченої ради, редактором журналу «Інтродукція рослин», членом Європейського та Американського товариств орхідологів. За її ініціативи було створено Раду ботанічних садів та дендропарків України, яку вона очолювала протягом багатьох років.
За визначну наукову діяльність та активну громадську позицію члена-кореспондента НАН України Т.М. Черевченко відзначено високими державними нагородами – орденами «Знак пошани» (1986), княгині Ольги ІІІ ступеня (1998) та ІІ ступеня (2009). У 1994 р. їй присвоєне почесне звання «Заслужений діяч науки і техніки України». Її роботи удостоєні премій НАН України імені В.Я. Юр’єва (1982) та М.Г. Холодного (1994).
Тетяна Михайлівна продовжувала працювати до останніх днів свого життя. Її життєвий шлях – взірець відданості улюбленій справі. Всі, кому довелося спілкуватися з Тетяною Михайлівною, знали її як енергійну, щиру, чуйну людину, здатну завжди зрозуміти і підтримати, прийти на допомогу, людину, яка цінувала і плекала свою родину і була справжнім патріотом нашої країни.
Друзі, колеги й учні Тетяни Михайлівни із глибокою вдячністю завжди пам’ятатимуть цю яскраву, непересічну постать і шануватимуть її внесок у розвиток української науки.
Вічна їй пам’ять!
Президія Національної академії наук України
Секція хімічних і біологічних наук НАН України
Відділення загальної біології НАН України