14–16 червня 2017 року в Інституті фізики конденсованих систем (ІФКС) НАН України (м. Львів) відбулися два наукові заходи – 20-а Щорічна майстерня з фазових переходів і критичних явищ «Ізінґівські читання» й Об’єднане засідання наглядових комітетів проектів IRSES (Міжнародної схеми обміну науковими кадрами) 7-ї Рамкової програми Європейського Союзу з досліджень та технологічного розвитку: DIONICOS (мережа 19-ти університетів і дослідницьких центрів різних країн для дослідження динамічних явищ широкого класу складних систем) і STREVCOMS (об’єднує 11 наукових центрів, орієнтованих на розвиток новітніх аналітичних та числових підходів до дослідження складних систем).
|
Тематика цьогорічних ювілейних «Ізінґівських читань» охоплювала спектр різноманітних питань, а саме: геометричний підхід у фізиці – світ зв’язків (Бертран Берш, Університет Лотарингії, м. Нансі, Франція), універсальність і скінченно-вимірний скейлінг у теорії перколяції в багатьох вимірах (Ральф Кенна, Університет Ковентрі, Велика Британія), динаміка поділу клітин із застосуванням до росту пухлин (Юрій Козицький, Університет Марії Кюрі-Склодовської, м. Люблін, Польща), рух світу і рух годинника (Райнгард Фольк, Університет Йоганна Кеплера, м. Лінц, Австрія) та деякі задачі з динаміки рідин (Ігор Мриглод, ІФКС НАН України, м. Львів, Україна). Однією з важливих цілей майстерні є надання можливості молодим науковцям і студентам прослухати лекції від провідних європейських спеціалістів із відповідних розділів статистичної фізики й науки про складні системи.
Під час об’єднаних засідань наглядових комітетів проектів IRSES 7-ї Рамкової програми ЄС DIONICOS і STREVCOMS були представлені доповіді учасників обох проектів з Австрії, Великої Британії, Німеччини, Польщі, Франції й України (в тому числі з ІФКС НАН України). Розглядалися проблеми статистичної фізики складних систем, зокрема колективна поведінка, яку неможливо передбачити на підставі властивостей окремих складників, а також взаємодій між ними. З метою аналізу таких ефектів було розроблено методологію й концепції, що успішно застосовуються для опису формально подібних явищ у хімічних, біологічних, соціальних та інших системах, до складу яких належать багато агентів нефізичної природи.
У рамках цих заходів було також презентовано бібліографію незмінного керівника й організатора «Ізінґівських читань» і керівника української частини проектів DIONICOS та STREVCOMS члена-кореспондента НАН України Юрія Головача (до 60-річчя від дня народження цього вченого) та спеціальний випуск журналу «Condensed Matter Physics», присвячений цій події.
Додаткову інформацію про вказані заходи розміщено за посиланнями:
http://www.icmp.lviv.ua/ising/
http://www.icmp.lviv.ua/en/content/joint-steering-committee-meeting-irses-projects-dionicos-and-strevcoms-0
За інформацією ІФКС НАН України