6 липня 2017 року в будівлі Президії НАН України відбулася зустріч представників Національної академії наук України та Всесвітньої організації інтелектуальної власності (ООН, м. Женева, Швейцарія).
Академію під час заходу представляли віце-президент НАН України, директор Інституту теоретичної фізики імені М.М. Боголюбова НАН України академік Анатолій Загородній, ректор Київського університету права (КУП) НАН України Юрій Бошицький та директор Центру інтелектуальної власності і передачі технологій (ЦІВПТ) НАН України Юрій Капіца. Від Всесвітньої організації інтелектуальної власності (ВОІВ) були присутні директор Департаменту країн з перехідною та розвиненою економікою цієї організації Міхал Швантер і консультант зазначеного департаменту Мохаммад Алхаббаль.
Учасники зустрічі обговорили питання співробітництва НАН України та ВОІВ із охорони інтелектуальної власності вчених і спеціалістів та реалізації в Україні Національного проекту ВОІВ з розроблення політики з інтелектуальної власності в університетах і науково-дослідних установах.
|
Привітавши поважних зарубіжних гостей, академік А. Загородній поінформував їх про структуру, основні завдання й напрями діяльності НАН України, її співпрацю із зарубіжними партнерами, серед яких – і ВОІВ. До речі, співробітництво Академії з ВОІВ триває вже понад 20 років. У 1996–2003 рр. ВОІВ спільно з НАН України та Міжнародною асоціацією академій наук було проведено низку регіональних семінарів для вчених країн СНД з охорони та використання винаходів та інших об’єктів права інтелектуальної власності. Це відіграло важливу роль в обміні досвідом, налагодженні зв’язків між ученими різних країн. А. Загородній наголосив, що, оскільки практичне впровадження наукових розробок (а, за словами академіка, щороку вчені НАН України виконують понад 2 тис. робіт за договорами з вітчизняними підприємствами та близько 200 контрактів з іноземними фірмами, а понад 1 тис. розробок впроваджуються підприємствами) тісно пов’язане з дотриманням права інтелектуальної власності, взаємодія з ВОІВ набуватиме дедалі більшого значення для НАН України. Академія сподівається постійно контактувати з ВОІВ, використовувати найкращі практики, напрацьовані її фахівцями.
|
М. Швантер зазначив, що в попередні роки керівництво ВОІВ приділяло значну увагу співпраці з НАН України і на сьогодні можна навести багато яскравих прикладів такої результативної двосторонньої взаємодії. Як наголосив М. Швантер, Україна однією з перших країн пострадянського простору ухвалила низку нормативно-правових актів у галузі охорони інтелектуальної власності, що відповідають нормам міжнародного права. Конструктивну позицію з цих питань Україна займає і досі. Наразі, на думку М. Швантера, спостерігається суттєва інтенсифікація співпраці між ВОІВ і Академією. Так, на цей час завдяки ініціативі КУП НАН України розвивається співробітництво з ВОІВ у сфері передачі досвіду з охорони прав інтелектуальної власності та викладання права інтелектуальної власності. До того ж, у цьому академічному університеті було створено першу в Україні та регіоні депозитарну бібліотеку, а також проводяться міжнародні наукові заходи, останній з яких – Міжнародний науково-практичний семінар «Політика у сфері інтелектуальної власності в університетах та науково-дослідних установах України» – відбувся 5-6 липня цього року. М. Швантер висловив сподівання, що в майбутньому вдасться вчергове зібрати міжнародних експертів, щоб обговорити важливі й актуальні для України питання, пов’язані з захистом інтелектуальної власності. Високоповажний гість підкреслив, що співпраця між ВОІВ і НАН України здійснюється на засадах взаємної допомоги та підтримки, тобто завдяки зусиллям обох сторін. На завершення свого виступу М. Швантер запросив академіка А. Загороднього відвідати штаб-квартиру ВОІВ і ознайомитися з діяльністю департаментів цієї організації.
|
Директор ЦІВПТ НАН України Ю. Капіца розповів, що Національним проектом передбачається адаптація в Україні Типового положення ВОІВ про політику у сфері інтелектуальної власності для університетів та науково-дослідних установ. Положення передбачає врегулювання механізмів службового винахідництва, виплати винагороди творцям, управління об’єктами права інтелектуальної власності. Проект реалізується ВОІВ разом із Міністерством економічного розвитку і торгівлі України, КУП НАН України у співпраці з Міністерством освіти і науки України, НАН України, іншими установами й організаціями. Як поінформував Ю. Капіца, в 2008 році Президія НАН України ухвалила пакет документів, що стосуються політики наукових установ у галузі інтелектуальної власності (розпорядження «Про підрозділи з питань трансферу технологій, інноваційної діяльності та інтелектуальної власності» №15 від 16.01.2008 р.). ЦІВПТ НАН України на постійній основі здійснює консультативну підтримку цієї діяльності, бере участь у розробленні проектів нормативних актів та актів і рекомендацій НАН України з питань охорони та використання об’єктів права інтелектуальної власності. Водночас, актуальними залишаються питаннями вдосконалення політики з урахуванням новітніх змін у цифровому середовищі, а також практики комерціалізації об’єктів права інтелектуальної власності в інших країнах.
|
Ректор КУП НАН України Ю. Бошицький запевнив, що університет готовий усіляко підтримувати співробітництво між Академією та ВОІВ і – за потреби – надавати майданчик для спілкування між вітчизняними у зарубіжними експертами в галузі охорони прав інтелектуальної власності.
Під час зустрічі сторони також розглянули конкретні питання реалізації проекту ВОІВ в Україні.
За інформацією ЦІВПТ НАН України та прес-служби НАН України