Учасники Улямівських студій – 2017 перед корпусом Національного університету «Львівська політехніка» |
Протягом 21–24 червня 2017 року у Львові відбулися Улямівські студії з комп’ютерного моделювання м’якої речовини, організовані Інститутом фізики конденсованих систем (ІФКС) НАН України спільно зі Львівським національним університетом імені Івана Франка, Національним університетом «Львівська політехніка», Львівською міською радою, Центром Гуґо Штайнгауза Вроцлавського університету науки і технологій та Hi-Tech Office Ukraine.
Тематика заходу охоплювала: багатомасштабне молекулярне моделювання; першопринципне ab initio моделювання та квантові розрахунки; нові алгоритми комп’ютерного моделювання; моделювання на поверхнях розділу між твердим тілом і м’якою речовиною; мікроскопічне та мезоскопічне моделювання біологічних систем, води, електролітів і сполук із водневими зв’язками; історичні аспекти комп’ютерного моделювання.
На передньому плані – почесний директор ІФКС НАН України (м. Львів) академік І. Юхновський |
У студіях узяли участь дослідники з Австрії, Великої Британії, Іспанії, Італії, Мексики, Німеччини, Польщі, США, України, Франції, Чехії та Швейцарії, які працюють у галузі комп’ютерного моделювання колоїдних дисперсій, полімерів, біологічних систем, води та різноманітних водних систем.
Цей науковий форум було присвячено 70-річчю від часу винаходу методу Монте-Карло – одного з найпоширеніших методів комп’ютерного моделювання. Серед авторів цього методу був Станіслав Улям (1909–1984), який народився й навчався у Львові, закінчив Львівську політехніку, а 1933 року захистив там докторську дисертацію з математики. Після переїзду у 1939 році до США, С. Улям, працюючи в межах проекту «Manhattan» у Лос-Аламоській лабораторії, сформулював ідею про те, що в достатньо складних (з огляду на величезну кількість можливих варіантів) задачах фактична вибірка є значно ефективнішою для знаходження правильного розв’язку, ніж прямий перебір усіх можливих варіантів. Із появою перших комп’ютерів цю ідею було реалізовано в рамках алгоритму, який і дістав назву методу Монте-Карло.
С. Улям – один із найяскравіших представників Львівської математичної школи, який, окрім проекту «Manhattan», працював також над проектом «Super», у якому став співавтором патенту на водневу бомбу, та проектом «Orion», де був причетним до розроблення технології космічних літальних апаратів. Що ж стосується науково-математичного Львова, то С. Улям відкрив його світові через Шотландську книгу, яку переклав англійською і в 1958 році опублікував як препринт Лос-Аламоської лабораторії. І тому дуже символічно, що перша лекція на Улямівських студіях, прочитана професором математики Львівського національного університету імені Івана Франка Михайлом Зарічним, була присвячена саме С. Уляму, важливим віхам його життєвого шляху, аналізові його наукових здобутків і феномену Львівської математичної школи першої половини ХХ століття.
Професор Д. Френкель (Кембридж, Велика Британія) |
Студії тривали на двох локаціях – у Національному університеті «Львівська політехніка» та Львівському національному університеті імені Івана Франка. Молоді дослідники, які долучилися до заходу, мали можливість прослухати лекції класиків комп’ютерного моделювання – Даана Френкеля (Кембридж, Велика Британія), Джованні Чіккотті (Рим, Італія) й інших, – а також представити власні наукові доповіді. Учасники студій також ознайомилися з меморіальними місцями у Львові, пов’язаними з С. Улямом, і відвідали славетну Шотландську кав’ярню, в якій колись збиралися львівські математики.
Учасники Улямівських студій – 2017 на тлі Шотландської кав’ярні |
Проведення Улямівських студій із комп’ютерного моделювання м’якої речовини у Львові продовжило серію робочих нарад, метою яких є відзначення внеску Львова, його університетів і дослідників у світову науку. Крім імені С. Уляма, до Львова в такий спосіб уже повернулися імена професорів Львівського університету – першовідкривача термотропних рідких кристалів Юліуша Планера й автора теорії бровнівського руху і теорії критичної опалесценції Мар’яна Смолуховського.
Організатор Улямівських студії – доктор фізико-математичних наук А. Трохимчук |
Організатором цих заходів традиційно виступив доктор фізико-математичних наук Андрій Трохимчук (ІФКС НАН України).
За інформацією ІФКС НАН України