27 липня 2017 року Інтернет-журнал соціальної критики «Commons» («Спільне») опублікував статтю завідувача міжгалузевої лабораторії МОН України і НАН України з проблем формування та реалізації науково-технічної політики відділу системних досліджень науково-технологічного потенціалу Інституту досліджень науково-технічного потенціалу та історії науки імені Г.М. Доброва НАН України кандидата економічних наук Ігоря Булкіна.
«На національному науково-політичному рівні Україна втрачає колишній імідж науково-орієнтованої держави, а реальні пріоритети її розвитку мають дуже опосередкований стосунок до науки. <…> … впродовж усього часу існування незалежної держави рівень пріоритетності науки в Україні мав виражений негативний тренд. <…> Формально Україні ще є куди падати, але з точки зору участі у глобальній конкуренції країна перемістилася у значно легшу «вагову категорію», продемонструвавши світові ексклюзивний приклад відмови від цінностей самостійного виробництва нового знання. …за чверть століття української незалежності пріоритетність науки серед інших цілей соціально-економічного розвитку зменшилася порівняно з рівнем 1991 року вп’ятеро…», – стверджує вчений і підсумовує: «Малограмотне державне будівництво перетворило країну на донора науково-технічного потенціалу на користь потужніших сусідів. З точки зору ресурсної зебезпеченості жодна з європейських країн не пройшла порівнянного з Україною еволюційного шляху. Можливі спроби виправлення цього становища будуть обтяжені колосальною негативною інерцією, пов’язаною з укоріненим ставленням влади до науково-технічного розвитку як до чогось факультативного, а також із демотивацією та декваліфікацією частини наукових кадрів, які залишилися».
Докладно про проблематику ресурсної бази (зокрема, її скорочення) та її значення в реформуванні вітчизняної науково-технічної політики, український досвід переходу на міжнародні стандарти статистики досліджень і розробок, підтримку розвитку науки в нашій країні та за кордоном (порівняльний аспект), історичні етапи падіння пріоритетності науки в Україні й інше читайте в публікації за посиланням: http://commons.com.ua/uk/masshtaby-krizisa-nauki/.