31 липня 2017 року Інтернет-платформа «Дім інновацій» опублікувала статтю «Мікрокосм на орбіті», присвячену деяким дослідженням у галузі космічної біології, які здійснюють учені НАН України.
Освоєння космічного простору, зокрема облаштування постійних колоній на інших планетах Сонячної системи, потребуватиме створення там умов, за яких людина зможе повноцінно жити, – фактично, штучної біосфери. Перші кроки в цьому напрямі роблять і вітчизняні дослідники – фахівці Інституту ботаніки імені М.Г. Холодного НАН України, Національного ботанічного саду імені М.М. Гришка НАН України, Національного технічного університету України (НТУУ) «Київський політехнічний інститут (КПІ) імені Ігоря Сікорського», Національного університету «Києво-Могилянська академія» – у співпраці з литовськими колегами з Центру дослідження природи (м. Вільнюс).
У виконуваних експериментах використовуватимуться наносупутники, сконструйовані в НТУУ «КПІ імені Ігоря Сікорського», на яких у космос планується запускати спеціальні гермоблоки з мікрокосмами на борту. Мікрокосм – це спрощена модель екосистеми, головним елементом якої наразі є орхідеї. Щоб експеримент був вдалим, екосистема має проіснувати щонайменше рік. При культивуванні на Землі – в умовах мікрогравітації – потрібний результат уже досягнуто й навіть перевершено.
Вчені стверджують, що такі експерименти, на відміну від традиційних біологічних досліджень у космічному просторі, не потребуватимуть складного обладнання й участі людини, – керувати ними, змінюючи різноманітні параметри (освітлення, кількість тепла, циркуляцію повітря всередині гермоблоку) науковці зможуть дистанційно. У світі подібні випробування досі не проводилися.
Більше про це читайте в публікації за посиланням: https://innovationhouse.org.ua/statti/mykrokosm-na-orbyte/