4 жовтня 2017 року в Музеї видатних діячів української культури в Києві відкрилася виставка «Вишивка авангарду», куратором якої стала завідувач відділу образотворчого та декоративно-прикладного мистецтв Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології (ІМФЕ) імені М.Т. Рильського НАН України доктор мистецтвознавства Тетяна Кара-Васильєва.
Афіша виставки |
Експозиція є частиною широкомасштабного науково-дослідного проекту «Відроджені шедеври», якому цьогоріч виповнилося 10 років. За цей час завдяки пошуковій роботі в музеях, архівах, приватних колекціях було знайдено ескізи української вишивки, які є свідченням співпраці провідних митців авангарду – К. Малевича, О. Екстер, Л. Попової, Є. Прибильської та народних майстрів – Г. Собачко-Шостак, П. Власенко, В. Довгошиї. У селах Вербівка та Скопці (нині – Веселинівка), що на Черкащині, діяли вишивальні майстерні, в яких розроблялися нові форми мистецтва початку ХХ ст. Унаслідок трагічних подій 1917–1921 рр. всі твори було втрачено.
Представлені для огляду на виставці «Вишивка авангарду» роботи відшила в матеріалі художник із вишивки – колишня аспірантка ІМФЕ імені М.Т. Рильського НАН України кандидат мистецтвознавства Валентина Костюкова.
На фото (справа наліво) – куратор виставки доктор мистецтвознавства Тетяна Кара-Васильєва, художник із вишивки Валентина Костюкова та керівник гуманітарних програм благодійної організації «Президентський фонд «Україна»» Тетяна Мельник |
У рамках заходу було також представлено літературно-музичну композицію, лунала музика польського композитора Кароля Шимановського, присвячена його приятельці – художниці Наталії Давидовій, котра свого часу заснувала вишивальну майстерню в с. Вербівка, зачитувалися фрагменти листування К. Шимановського та Н. Давидової.
Закриття виставки заплановано на 30 жовтня 2017 року.
За інформацією ІМФЕ імені М.Т. Рильського НАН України