26–27 жовтня 2017 року в Харкові відбувся Міжнародний симпозіум «Проблеми електроенергетики, електротехніки та електромеханіки SIEMA’2017», проведений Національним технічним університетом «Харківський політехнічний інститут» (НТУ «ХПІ») й Інститутом технічних проблем магнетизму (ІТПМ) НАН України та присвячений 100-річчю Національної академії наук України. Учасниками заходу стали 240 науковців із 30 наукових установ і промислових організацій України та країн ближнього зарубіжжя.
Пленарне засідання симпозіуму відкрив голова оргкомітету, ректор НТУ «ХПІ» член-кореспондент НАН України Є.І. Сокол.
Доповідь «Про результати спільної науково-педагогічної діяльності ІТПМ та НТУ «ХПІ» в галузі електротехніки (2014–2017 рр.)» виголосив заступник голови оргкомітету, директор ІТПМ НАН України член-кореспондент НАН України В.Ю. Розов. Він, зокрема, проаналізував виконання складеної три роки тому програми спільної діяльності університету й інституту, яка містила перелік конкретних заходів, спрямованих на підвищення наукового рівня дослідної та педагогічної діяльності в галузі електротехніки, і підбив підсумки її виконання. В.Ю. Розов відзначив, серед іншого, успішне спільне створення в НТУ «ХПІ» докторської спецради зі спеціальності «теоретична електротехніка», організацію спільних семінарів і симпозіумів у галузі електротехніки, започаткування з 2017 року спільної підготовки аспірантів за спеціальністю 141 «електроенергетика, електротехніка та електромеханіка» в рамках договору між НТУ «ХПІ» та ІТПМ НАН України «Про спільне виконання освітньо-наукової програми підготовки докторів філософії», позитивний результат спільного видання з 2014 року наукового журналу «Електротехніка і електромеханіка» (ISSN 2074-272Х) (останнє дало змогу підвищити науковий рівень журналу та сприяло його входженню до високорейтингових наукометричних баз даних, у тому числі до «Web of Science Core Collection»).
Виступ члена-кореспондента НАН України В.Ю. Розова на пленарному засіданні семінару |
Головний редактор журналу «Електротехніка і електромеханіка» доктор технічних наук, професор Б.В. Клименко та відповідальний секретар кандидат технічних наук, доцент О.М. Гречко висвітлили основні заходи (політику відкритого доступу, переклад усіх статей англійською мовою, поліпшення якості рецензування, присвоєння ідентифікатора DOI), що посприяли входженню журналу до 12 престижних міжнародних наукометричних баз даних. Доповідачі також розкрили перспективу входження журналу до бази «Scopus» і нагосили, що нагального вирішення потребують проблеми фінансування видання журналу.
Доповідь завідувача кафедри «Електричні апарати» НТУ «ХПІ» доктора технічних наук, професора Б.В. Клименка з демонстрацією розробленого вакуумного контактора з мікропроцесорним керуванням |
У межах 6 секцій симпозіуму («Теоретична електротехніка», «Електричні машини», «Електричні апарати», «Техніка сильних електричних та магнітних полів», «Електроізоляційна техніка», «Передача електричної енергії») було представлено 106 секційних і 104 стендових доповідей, присвячених важливим науковим та прикладним проблемам сучасної електротехніки. З доповідями виступили як досвідчені, так і молоді вчені, аспіранти, студенти. Крім того, було заслухано, схвалено й рекомендовано до захисту матеріали 24 кандидатських і 6 докторських дисертацій.
Учасники симпозіуму |
Доповідь завідувача лабораторії магнітних вимірювань ІТПМ НАН України кандидата технічних наук Д.Є. Пєлєвіна в межах секції «Передача електричної енергії» |
Насамкінець учасники симпозіуму відзначили високий рівень висвітлених у доповідях фундаментальних та прикладних досліджень, корисність цього заходу для підвищення наукового рівня розробок у галузі електротехніки в Україні, розвитку промислового виробництва електрообладнання, удосконалення процесів передачі та споживання електричної енергії, захисту людини й довкілля від негативного електромагнітного впливу електроустановок.
За інформацією ІТПМ НАН України