17–18 жовтня 2017 року на базі Факультету комп’ютерних наук та кібернетики Київського національного університету імені Тараса Шевченка тривала XVIІ Міжнародна науково-технічна конференція «Штучний інтелект та інтелектуальні системи» (AIIS’2017).
Організаторами заходу стали Інститут проблем штучного інтелекту (ІПШІ) НАН України та МОН України, Київський національний університет імені Тараса Шевченка (Факультет комп’ютерних наук та кібернетики), Білоруський державний університет (Науково-дослідний інститут прикладних проблем математики та інформатики), Брестський державний технічний університет (Білорусь), Університет «Люблінська політехніка» (Польща), компанія «soft Xpansion GmbH & Co. KG.» (м. Бохум, Німеччина), Інститут інформаційних і обчислювальних технологій Комітету науки Міністерства освіти і науки Республіки Казахстан, компанія «KeyTerra Limited Liability Company» (м. Маунтін-В’ю, штат Каліфорнія, США).
У конференції взяла участь 21 організація, а саме – наукові установи, вищі навчальні заклади та промислові підприємства України, Білорусі, Польщі, Чехії, Німеччини, США, Казахстану й інших країн світу. З науковими доповідями виступили вчені з України, США, Польщі, Білорусі, Німеччини.
![Під час урочистого відкриття конференції](http://www.nas.gov.ua/logo/PhotoNews/AIIS_2017_1.JPG) Під час урочистого відкриття конференції |
Робота тривала за такими науковими напрямами:
– концептуальні, філософські та методологічні проблеми створення систем штучного інтелекту;
– алгоритмічне та програмне забезпечення інтелектуальних систем;
– людино-машинна взаємодія;
– знання-орієнтовані системи підтримки прийняття рішень;
– нейронні мережі і нейромережеві технології. Проблеми безпеки інформаційних систем;
– e-learning;
– кіберфізичні системи.
![Вітальне слово представника компанії «KeyTerra Limited Liability Company» В’ячеслава Ющенка](http://www.nas.gov.ua/logo/PhotoNews/AIIS_2017_2.JPG) Вітальне слово представника компанії «KeyTerra Limited Liability Company» В’ячеслава Ющенка |
Програмою заходу було передбачено пленарне та секційні засідання, дискусії, круглий стіл «Штучний інтелект: мультидисциплінарні аспекти» та Молодіжну міжнародну наукову школу «Системи та засоби штучного інтелекту».
![Доповідь професора Університету «Люблінська політехніка» Вальдемара Вуйчека](http://www.nas.gov.ua/logo/PhotoNews/AIIS_2017_3.JPG) Доповідь професора Університету «Люблінська політехніка» Вальдемара Вуйчека |
![Учасники заходу](http://www.nas.gov.ua/logo/PhotoNews/AIIS_2017_4.JPG) Учасники заходу |
Учасники конференції, зокрема, наголошували, що застосування штучного інтелекту не обмежене певною сферою і в поєднанні з математичними й інформаційними засобами дає змогу отримати конкурентні переваги в сучасному світі. Ідеться, насамперед, про завдання, пов’язані з інклюзивною освітою, соціальною адаптацією людей із особливими потребами, діагностичними системами, впровадженням інтелектуальних систем у медицині, технічних системах діагностики, а також для посилення обороноздатності й безпеки країни. Водночас, як відзначали фахівці, попри стрімкий розвиток досліджень у галузі штучного інтелекту, цілісна міждисциплінарна наукова теорія цього напряму наразі все ще відсутня. Тому неможливо чітко визначити предмети фундаментальних і прикладних досліджень та розробок і належним чином сконцентрувати ресурси для їхньої успішної реалізації.
Круглий стіл, наукові дискусії й обговорення доповідей, проведені під час конференції, засвідчили необхідність нових концептуальних підходів до досліджень у галузі штучного інтелекту, зокрема залучення до них понятійного апарату медико-біологічних, психологічних і філософських наук. З іншого боку, учасники зібрання погодилися в тому, що загальнонаукові, філософські підходи до вивчення та дослідження штучного інтелекту, а також його ролі в подальшому розвитку соціальної сфери не викликають розбіжностей.
Крім того, було одностайно відзначено розпорошеність українських наукових шкіл і необхідність концентрації зусиль учених із різних організацій для вирішення зазначених проблем та отримання вагомих інноваційних здобутків у галузі штучного інтелекту. Фахівці вважають за доцільне створити в Україні єдиний центр, на базі якого можна було б координувати роботу науковців, котрі вивчають штучний інтелект, і узагальнювати актуальні фундаментальні та прикладні завдання з цієї проблематики.
Загалом же цьогорічна конференція продемонструвала розширення спектру досліджень (у тому числі й за рахунок міждисциплінарних) у галузі штучного інтелекту та наявність висококваліфікованих фахівців (досвідчених і молодих науковців, педагогів) у цій сфері наукових пошуків.
Головною метою зібрання на майбутнє визначено об’єднання вітчизняних наукових і педагогічних шкіл із проблематики штучного інтелекту, зокрема з метою їхнього подальшого представлення на національному та міжнародному рівнях, а також для сприяння участі провідних фахівців у конкурсах на одержання грантового фінансування і колабораціям із зарубіжними колегами.
На завершення заходу було відзначено його високий науковий, методичний та організаційний рівень, нагороджено авторів найкращих доповідей і найкращих доповідачів серед молодих учених, а також вручено присутнім сертифікати учасника конференції.
![Учасники XVIІ Міжнародної науково-технічної конференції «Штучний інтелект та інтелектуальні системи» (AIIS’2017): колективне фото на пам’ять](http://www.nas.gov.ua/logo/PhotoNews/AIIS_2017_5.JPG) Учасники XVIІ Міжнародної науково-технічної конференції «Штучний інтелект та інтелектуальні системи» (AIIS’2017): колективне фото на пам’ять |
За інформацією ІПШІ НАН України та МОН України