22–24 листопада 2017 року на базі Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара тривала XV Ювілейна Міжнародна науково-практична конференція «Математичне та програмне забезпечення інтелектуальних систем» (MPZIS–2017), присвячена 100-річчю цього вищого навчального закладу, а також 60-річчю Інституту кібернетики імені В.М. Глушкова НАН України.
Співорганізаторами заходу виступили Інститут кібернетики імені В.М. Глушкова НАН України, Навчально-науковий комплекс «Інститут прикладного системного аналізу» Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського» МОН України та НАН України, Київський національний університет імені Тараса Шевченка й Товариство з обмеженою відповідальністю та іноземними інвестиціями «ISD».
|
На урочистому відкритті конференції з вітальними словами виступили ректор Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара член-кореспондент НАН України Микола Вікторович Поляков і декан факультету прикладної математики цього ж університету член-кореспондент НАН України Олена Михайлівна Кісельова. М.В. Поляков у своєму виступі висловив подяку факультетові прикладної математики за організацію й плідну роботу Міжнародної науково-практичної конференції «Математичне та програмне забезпечення інтелектуальних систем» упродовж 15-ти років поспіль і зачитав вітального листа з нагоди ювілею від президента Національної академії наук України академіка Б.Є. Патона.
|
З пленарною доповіддю до 50-річчя заснування теорії оптимального розбиття множин виступила професор О.М. Кісельова. Вона пригадала сторінки свого життя, пов’язані зі згаданими науковими установами й видатними вченими, з якими звела її доля і які сприяли досягненням у галузі теорії оптимізації – як її власним, так і створеної нею наукової школи.
Під час пленарного засідання доповідали також представники сторін-співорганізаторів, зокрема доктори наук П.І. Стецюк (Інститут кібернетики імені В.М. Глушкова НАН України), Ю.В. Крак (Київський національний університет імені Тараса Шевченка), Н.Д. Панкратова (Навчально-науковий комплекс «Інститут прикладного системного аналізу» Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського» МОН України та НАН України).
|
Робота наукового зібрання тривала в межах десяти секцій: «Нейронечіткі технології», «Експертні системи та системи, що навчають», «Математичне і програмне забезпечення систем штучного інтелекту», «Інтелектуальні системи прийняття рішень і системи підтримки прийняття рішень у технічних і економічних системах управління та у бізнесі», «Інженерія знань», «Кластеризація і розпізнавання образів», «Використання інтелектуальних систем у навчальному процесі», «Інформаційні технології обробки даних для прийняття рішень», «Системний аналіз складних систем різної природи», «Інформаційні технології в органах державної влади та місцевого самоврядування».
Тези доповідей до оргкомітету конференції надіслали представники навчальних закладів, науково-дослідних інститутів та організацій, підприємницьких структур, органів державної влади й місцевого самоврядування з України та зарубіжжя. Учасниками заходу стали понад 210 фахівців (як досвідчених науковців, так і молодих дослідників, зокрема аспірантів та студентів) зі США, Великої Британії, Франції, Німеччини, Іспанії, Білорусі, України.
Особливу зацікавленість присутніх викликали доповіді, присвячені напрямам розвитку теорії оптимального розбиття множин (О.М. Кісельова), методу еліпсоїдів із берегів Дніпра (П.І. Стецюк), інтелектуалізації систем введення текстової інформації у цифрові пристрої (Ю.В. Крак, О.В. Бармак), дослідженню ефективності метаевристик (І.В. Козін, Я.В. Терешко), інтелектуальній системі управління на транспорті SKY WAY (В.В. Воліков).
У секційних засіданнях узяли участь студенти бакалаврату й магістратури факультету прикладної математики Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара. В їхніх доповідях висвітлювалися питання комп’ютерного моделювання, застосування сучасних методів і алгоритмів машинного навчання, технологій проектування програмного забезпечення, розроблення й аналітики Web-додатків.
На секційних засіданнях виступали й роботодавці – представники IT-фірм EPAM та Ruby Garage – з доповідями про сучасні комп’ютерні проекти, для участі у виконанні яких може бути запрошено студентів факультету прикладної математики зазначеного університету.
Крім виголошення доповідей, науковці активно обмінювалися досвідом, брали участь в обговореннях і дискусіях.
Матеріали конференції надруковано у двох фахових збірниках наукових праць Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара – «Питання прикладної математики і математичного моделювання» (серія: «Фізико-математичні науки») і «Актуальні проблеми автоматизації та інформаційних технологій» (серія: «Технічні науки»), – які входять до наукометричних баз наукових видань.
В ухваленому конференцією рішенні відзначено доцільність її подальшого проведення на постійній основі (щорічно або раз на два роки). Вирішено визнати високий науковий рівень доповідей учасників конференції й рекомендувати наукові праці, представлені учасниками конференції та обговорені протягом її роботи, до друку у вітчизняних профільних наукових виданнях. Наголошено, що захід сприяє підвищенню престижу науки в Україні, заохоченню молодих науковців до здійснення наукових досліджень, зростанню рівня фундаментальних і прикладних досліджень та розробок у галузі штучного інтелекту й суміжних галузях.
За інформацією Інституту кібернетики імені В.М. Глушкова НАН України