6 грудня 2017 року на сайті освітньої платформи Aggeek (спеціалізація – виробництво в аграрній і харчовій сфері) було опубліковано інтерв’ю з директором Інституту харчової біотехнології та геноміки (ІХБГ) НАН України академіком Ярославом Борисовичем Блюмом, присвячене питанням створення й використання генетично модифікованих організмів (ГМО), а також безпечності харчових та інших продуктів, виготовлених із використанням ГМО (передусім трансгенних рослин).
«…у світі зараз майже 200 млн. га засіяні ГМ-культурами. Позаторік ріст посівних площ із ними трохи сповільнився, а минулого року знову вийшов на той же рубіж. Вирощують такі культури як розвинені країни (Канада, Америка, Австралія), так і країни, що розвиваються. <…> В Європі ситуація дещо відрізняється. На рівні Єврокомісії вирішили віддати це питання на відкуп національним урядам. Тут одні категорично проти, як австрійці, італійці, греки. Інші випробовують, як чехи і поляки. Французи вирощували, але припинили при Саркозі, бо «зелені» протестували. А португальці та іспанці вирощують. Але це сторона вирощування і дозвільної системи. Щодо продуктів харчування чи кормів існує інша дозвільна система і реєстрація. Так, в ЄС на сьогодні до 60% ГМ-сортів зареєстровано як дозволені для вжитку у продуктах харчування або кормах. Тобто одна справа – вирощування, друга – вжиток. В Україні не узаконене ні те, ні те», – розповідає вчений.
Докладніше про це, про ІХБН НАН України як базову вітчизняну наукову установу з питань випробування ГМО, необхідність створення в нашій країні національної мережі лабораторій, що тестуватимуть продукти на вміст ГМО, і про поширені у світі методи такого тестування, про призначення маркування продуктів, безпечність харчових продуктів і кормів, що містять ГМО, а також про результати дослідження «Потенційний економічний та екологічний ефект від впровадження сучасних ГМ-культур у сільськогосподарське виробництво в Україні» читайте за посиланням: http://aggeek.net/ru/efficiency/id/naukovec-jaroslav-bljum-gm-kulturi-mozhut-prinesti-ukrajini-do-pivmiljarda-dolariv-na-rik-569/.