Сесія проходила на базі Інституту проблем матеріалознавства ім. І.М.Францевича НАН України.
Відкрив наукову сесію голова Наукової ради Програми академік НАН України Ю.М.Солонін, який коротко охарактеризував хід виконання Програми у поточному році, основні здобутки та проблеми в її реалізації. Було відзначено важливість того, що Програма дає можливість розвивати дослідження з таких актуальних напрямів досліджень, як водневі та паливно-комірчані технології.
На сесії було заслухано звіти за науковими проектами з трьох напрямів Програми:
- отримання водню;
- зберігання водню;
- паливні комірки.
У роботі наукової сесії взяли участь керівники та виконавці проектів Програми. Було заслухано і обговорено 17 усних та 11 стендових доповідей, які представляли майже 130 співавторів з 14 установ 5 Відділень Академії.
Виконання проектів Програми дозволило охопити та запропонувати вирішення низки фундаментальних і прикладних проблем, спрямованих на створення нових матеріалів, технологічних процесів та конструкцій, які можуть стати основою впровадження в Україні відновлюваних джерел енергії, водневих і паливно-комірчаних технологій.
Зокрема, проведено дослідження нових речовин, які є перспективними для створення матеріалів, що характеризуються здатністю до накопичення водню. Отримані сплави-композити на основі магнію здатні накопичувати від 5 до 6,5 мас. % водню. Вони характеризуються зниженими температурами початку виділення водню і підвищеною кінетикою процесів гідрування-дегідрування. Розроблені матеріали можуть бути використані в стаціонарних умовах, в системах автономного енергозабезпечення, особливо в комплексі з високотемпературними твердооксидними паливними комірками.
В ході роботи сесії було також зазначено важливість та актуальність отриманих наукових і науково-технічних результатів, а також той факт, що частина результатів при подальшій співпраці з підприємствами та організаціями відповідного профілю можуть знайти практичне використання.
На завершення наукової сесії виступили голова Наукової ради Програми академік НАН України Ю.М.Солонін, а також керівники проектів Ю.К.Пірський, О.Д.Васильєв, Г.Я.Колбасов, О.М.Дудник і Ю.П.Морозов.
На думку керівника Програми академіка НАН України Ю.М.Солоніна, розроблені протон-провідні керамічні комірки мають реальний шанс бути впровадженими, оскільки вже запропоновано пілотні проекти окремих паливних комірок і макетні зразки. У інших виступах було зазначено, що наукова звітна сесія відбулася на високому рівні завдяки змістовним науковим доповідям, які були присвячені вирішенню актуальних проблемам розвитку фундаментальних основ відновлюваних джерел енергії, водневих і паливно-комірчаних технологій.
Основні результати доповідей учасників звітної наукової сесії ввійшли до збірки тез, підготовленої та виданої робочою групою при Науковій раді Програми.
В межах роботи звітної наукової сесії було проведено засідання робочої групи при Науковій раді програми, присвячене виконанню проектів Програми у 2017 році. За результатами розгляду усних і стендових доповідей робоча група провела експертну оцінку результатів виконання проектів Програми у 2017 році та надала рекомендації Науковій раді програми щодо фінансування досліджень в межах Програми в 2018 році.
Робоча група наукової ради Програми