2 лютого 2018 року газета «Урядовий кур’єр» (№23 (6139)) опублікувала статтю директора Інституту економіки природокористування та сталого розвитку (ІЕПСР) НАН України доктора економічних наук, професора, академіка НААН України Михайла Хвесика та завідувача відділу проблем економіки земельних і лісових ресурсів цього інституту доктора економічних наук Анатолія Сундука, присвячену можливостям галузі природокористування як платформи для підприємництва й інвестицій.
«…природні ресурси в умовах постіндустріальної економіки набувають нових рис і властивостей. Як показує досвід, у період індустріальної економіки інтерес до цих ресурсів полягав у тому, що вони задовольняли потреби споживачів в аграрній продукції, водопостачанні, важливою була продукція з деревини тощо. Такий підхід значною мірою зумовив надмірний пресинг на природні ресурси та екологічні проблеми. <…> Але поступово (і це позитив) почало змінюватися розуміння ресурсу з джерела задоволення споживчих потреб до ринкового активу, здатного формувати прибуток. Формувалися нові ринки і виникали можливості використання ресурсів. Поступово з’явилися тенденції входження природного ресурсу у зони ринку. Економісти це пояснюють феноменом зближення природоресурсного і ринкового циклів, у зоні контакту яких формуються можливості їхньої взаємодії», – пишуть науковці, зазначаючи, водночас, що навіть у цьому випадку залишаються певні ризики для довкілля, нівелювати які можна завдяки відповідальності інвестора й дотриманню ним законодавства, і наголошують: «З одного боку, через те, що використання природних ресурсів зміщується зі споживчого бачення до активізації ринкових характеристик (можливість залучення до діяльності компаній, формування платежів за використання тощо), зменшується тиск на ресурси. З іншого – маємо пам’ятати, що природокористування – не просто чергова й звичайна галузь діяльності ринку, а унікальне середовище з унікальними властивостями, які треба примножити через взаємодії».
«Зближуючись із ЄС та втілюючи проголошені реформи, Україна має імплементувати передовий західний досвід зокрема й використання природноресурсного потенціалу. Це сприятиме поступовій інтеграції ресурсів у ринок для кращого задоволення потреб споживачів. За таких умов природні ресурси та їх використання стануть платформами для підприємництва та інвестування, що сприятиме розвитку галузі й держави», – підсумовують автори.
Якою сумою оцінюється загальна вартість залучених в обіг природних ресурсів України і що є основою нашого національного природного багатства? Чи є перспективи для успішного державно-приватного партнерства в сфері природокористування, зокрема на рівні місцевих громад? Як у нашій країні розвивається альтернативна енергетика і чи зростають інвестиції в цю галузь? Який корисний європейський досвід Україні варто було б запозичити? Докладніше про все це дізнавайтеся з повного тексту публікації: https://ukurier.gov.ua/uk/articles/formuyutsya-novi-galuzi-biznesu/.