В інтерв’ю газеті «День» директор Інституту фізіології рослин і генетики (ІФРГ) НАН України, академік-секретар Відділення загальної біології НАН України, член Президії НАН України, Герой України академік Володимир Моргун розповідає про непросту роботу вченого-селекціонера, досягнення українських науковців у створенні низки високопродуктивних сортів пшениці та інших сільськогосподарських культур, значення вітчизняного сортовиробництва для економіки держави, нинішній розвиток селекційної галузі в Україні.
Так, учений, вболіваючи за долю вітчизняної селекції і звертаючи увагу на посилення натиску імпортного селекційного продукту, наголошує: «По-перше, не можна допустити, щоб сортова політика формувалася за кордоном. Це одразу ж негативно позначиться на собівартості виробництва хліба. По-друге, жоден закордонний сорт не перевершить наш вітчизняний за характеристиками. Я випробовую західноєвропейські сорти пшениці понад 20 років. Так, і справді їхній генетичний потенціал дуже високий. Але в наших умовах їхня урожайність дуже нестабільна, одного року досягають рекорду, а наступного — «сідають у калюжу», бо дуже вразливі до посухи, перепадів температур, хвороб. А тому імпортні сорти — шлях у глухий кут. Треба мати своє».
Академік В. Моргун також ділиться своїм баченням щодо перспектив розвитку селекційної галузі України у майбутньому: «Зараз селекція переорієнтовується на створення сортів зернових культур, стійких до стресових факторів навколишнього середовища. На жаль, загроза зміни клімату вже реальна, південні області України проходять по класифікації незворотного процесу опустелювання. Загроза номер один — нестача вологи. А тому вітчизняна селекція працює над формуванням таких якостей, як посухостійкість та морозостійкість. Ще одна проблема — якість. Україна не повинна продавати кормове зерно. А тому ми створюємо пшениці трьох груп якості — сильної, цінної і кормової. Десять років тому на світовому ринку з’явився новий клас пшениці — екстрасильної. Упевнений, що й цю планку зможемо подолати!»
З повним текстом статті можна ознайомитися в газеті ”День” (№44, 13 березня 2018 року) або ж на офіційному інтернет-сайті видання за посиланням: https://day.kyiv.ua/uk/article/ekonomika/stiykist-do-stresovyh-faktoriv