У квітневому випуску офіційного видання Європейської організації ядерних досліджень (ЦЕРН) – журналі "CERN Courier" надруковано статтю про експеримент, проведений на одній з установок Центру – ТОТЕМ (http://cerncourier.com/cws/article/cern/71278), де зазначено отримані останнім часом результати вимірювань на Великому адронному колайдері характеристик пружного розсіяння протонів при енергії 13 ТеВ та пріоритет науковців Інституту теоретичної фізики ім. М.М. Боголюбова НАН України в інтерпретації цих результатів.
Зокрема, у статті відзначено, що відразу після анонсу результатів експерименту 24 жовтня 2017 р., теоретики Євген Мартинов з ІТФ ім. М.М. Боголюбова НАН України спільно з Басарабом Ніколеску з Університету Бабеш-Боляі в Румунії на основі теоретичного аналізу зробили висновок (див. arXiv:1711.03288), що в спостереженні на ТОТЕМ вперше отримано експериментальне підтвердження існування "оддерона" – частинки, передбаченої ще на початку 70-х років минулого століття. Ця частинка обумовлює різницю між взаємодією протонів і антипротонів з протонами, що має важливе значення для розуміння природи ядерних взаємодій.
Робота Є. Мартинова і Б. Ніколеску вже опублікована у журналі Physics Letters (E. Martynov and B Nicolescu, Did TOTEM experiment discover the Odderon? (2018) Phys. Lett. B 778, 414.)
Зліва: установка ТОТЕМ
Справа: залежність однієї з важливих характеристик процесу розсіяння (ρ) від енергії, показано протон-протонні pp (синім) і протон-антипротонні pp̄ (зеленим) дані з довідника елементарних частинок (PDG) та вимірювань на TOTEM при 13 ТеВ (червоним). На противагу традиційній квантовій хромодинаміці темп росту ρ сповільнюється при високих енергіях
|