Директор Інституту демографії та соціальних досліджень імені М.В. Птухи НАН України академік Елла Лібанова в інтерв’ю українській редакції «Радіо Свобода» розповіла про особливості трудової міграції в Україні: куди їдуть українські заробітчани і хто їх замінить на Батьківщині.
«Ми вважаємо, що в кожен конкретний момент часу за кордоном перебуває приблизно 2,5 мільйона українців на роботі», – зазначила демограф.
Вона зауважила, що міграція завжди була для України дуже важливим компонентом ситуації на ринку праці, в тому числі за радянських часів. Це пов’язано з тим, що українці, на думку вченої, доволі мобільні, дуже кваліфіковані та згодні були виїхати.
Зважаючи на те, що основним напрямом міграції громадян України нині є Республіка Польща, Е. Лібанова зазначила: «Зараз за паритетом купівельної спроможності в Україні середня зарплата близько $700, у Польщі – $2200. Уповільнення міграції може статися тоді, коли зарплата українців становитиме 70–75% від польського рівня».
Вона також розповіла, що місце українців, які виїхали на роботу за кордон, займуть азіати. «Це буде абсолютно інший етнос, з іншою культурою, з іншою релігією. Не факт, що наші люди готові до життя в поліетнічному етносі. Ми не поліетнічна, ми моноетнічна нація. Це шалений виклик для нашої влади і суспільства», – наголосила академік Е. Лібанова.
Ще одна проблема, пов’язана з виїздом кваліфікованої робочої сили з України, – це так званий «відтік мізків». «Ми сьогодні втрачаємо потенційних Енштейнів», – сказала під час ефіру відома вчена.
Докладніше про трудову міграцію українців – у повній версії розмови на офіційному інтернет-сайті «Радіо Свобода» (програма «Ваша Свобода», ефір від 1 травня 2018 року) за посиланням: https://www.radiosvoboda.org/a/29202444.html
Із деталями дискусії можна також ознайомитись у відеозаписі на сайті YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=KBDfkpupM7M