15 травня 2018 року Україна разом зі світом відзначала Міжнародний день сім’ї. Українці практично в усіх соціологічних дослідженнях висловлюють думку, що родина – це основне в житті, головна цінність. Але інститут сім’ї в Україні останніми роками теж зазнає змін: змінюються погляди на роль чоловіка і дружини в родині, на роль сім’ї в житті людини і, взагалі, на сам склад родини. Про нові тенденції журналістам щоденної всеукраїнської газети «День» розповіла провідний науковий співробітник Інституту демографії та соціальних досліджень імені М.В. Птухи НАН України кандидат економічних наук Ганна Герасименко.
«Як і в інших країнах Європи, в Україні відбуваються складні трансформації моделі шлюбу і сім’ї. Сучасні цивілізаційні особливості організації сімейного життя – підвищення віку вступу до шлюбу і дітонародження, різноманіття форм шлюбних стосунків та форм сімейних об’єднань, поширення позашлюбної народжуваності – спостерігається і в нашій країні, однак міжнародні порівняння свідчать, що українці раніше і частіше реєструють шлюб та народжують дітей у традиційному шлюбі, ніж населення більшості країн Європи. Збережені традиційні національні риси сімейного способу життя: високий рівень шлюбності населення, сімейна солідарність і взаємодопомога поколінь. Орієнтація на самореалізацію у професійній сфері, на досягнення високого соціального статусу не означає відмови від сімейних цінностей чи втрати їх значущості. За даними вибіркових досліджень, сім’я посідає найважливіше місце у системі цінностей українців: більшість населення зберегло традиційну повагу до сім’ї, розуміє її значення в житті суспільства та особистості. За результатами дослідження становища молоді України у 2016 році, у відповідях на запитання «Чого найбільше Ви хотіли б досягти в житті?» жінки і чоловіки були одностайними у виборі – «сімейного щастя». Отже, сімейні цінності радше адаптуються й переглядаються з метою задоволення нових потреб, а орієнтація на фінансово-матеріальне благополуччя може мати в основі прагнення людей забезпечити усім необхідним свою сім’ю, дітей, створити для них кращі умови», – зазначила вчена.
Крім того, Г. Герасименко зауважила: «По-перше, сьогодні саме поняття «традиційної» сім’ї розмивається, – і це об’єктивна реальність, що зумовлена лібералізацією поглядів у суспільстві, емансипацією жінок та розширенням їхньої участі на ринку праці, в громадській діяльності. Виникають нові форми шлюбу, зростає «атомізація» суспільства, коли у дедалі більшої кількості людей взагалі не виникає потреби у створенні родини. В розвинених країнах це вважається прогресивним соціальним процесом, що пов’язаний із розширенням громадянських свобод, лібералізацією суспільних поглядів, повагою до прав різних представників населення. Якщо ж у свідомості багатьох громадян «традиційні» сімейні цінності досі пов’язуються з патріархальним укладом, що визначає підпорядковане становище жінок в ієрархії сімейних стосунків та, зокрема, формує передумови для домашнього насильства, то руйнування цих стереотипів слід вважати позитивним явищем».
Докладніше читайте у матеріалі журналістки Оксани Миколюк «Сімейні цінності адаптуються…» (допис від 13.05.2018 р.) на офіційному інтернет-сайті щоденної всеукраїнської газети «День» за посиланням: https://day.kyiv.ua/uk/article/cuspilstvo/simeyni-cinnosti-adaptuyutsya