26 травня 2018 року математична спільнота відзначала 100-річчя від дня народження члена-кореспондента НАН України, доктора фізико-математичних наук, професора Йосипа Ілліча Гіхмана.
Й.І. Гіхман – видатний математик у галузі теорії ймовірностей та математичної статистики. Він є одним із творців теорії стохастичних диференціальних рівнянь. Сформулював загальне поняття стохастичного диференціального рівняння, довів теореми iснування та єдиності розв’язку, диференцiйовнiсть розв’язку за початковими умовами, одержав рiвняння Колмогорова для перехiдних ймовiрностей цього розв’язку. Довів низку граничних теорем для випадкових процесів і функціоналів від них, котрі знайшли застосування в математичній статистиці. Ввiв поняття криволiнiйного стохастичного iнтеграла, розвинув стохастичний аналiз для мартингальних полiв, побудував теорiю стохастичних диференціальних рівнянь із частинними похiдними.
Його професійний шлях тісно пов’язаний із роботою в Києві (до 1966 року) й Донецьку, куди він переїхав у зв’язку зі створенням Донецького наукового центру НАН України та Донецького державного університету. Він створив творчий колектив учених, які розвивали не тільки фундаментальні напрямки в галузі теорії ймовірностей і математичної статистики, а й вирішували актуальні прикладні задачі для підприємств.
Особливо слід відзначити педагогічну діяльність Й.І. Гіхмана. Дбаючи про підвищення рівня університетської математичної освіти, він розробляв і викладав майже всі загальні математичні курси, а також багато спеціальних курсів із теорії ймовірностей, теорії випадкових процесів і математичної статистики. Під його науковим керівництвом захищено низку докторських та кандидатських дисертацій.
Й.І. Гіхману належать широко відомі в математичному світі монографії «Введение в теорию случайных процессов» та «Стохастические дифференциальные уравнения», а також серія інших наукових монографій і підручників, більшість із яких написано у творчій співдружності з його учнем, а потім колегою і близьким другом академіком НАН України А.В. Скороходом.
Коло інтересів Й.І. Гіхмана не обмежувалося математикою та її викладанням. Він був різнобічною особистістю, добре знався на живописі й музиці, класичній і сучасній літературі, любив читати вірші.
Йосип Ілліч Гіхман – лауреат премії імені М.М. Крилова АН УРСР (1970) та Державної премії України в галузі науки і техніки (1982), кавалер ордена «Знак Пошани» (1978).
Математична громадськість завжди цінуватиме внесок Йосипа Ілліча Гіхмана в розвиток теорії випадкових процесів, теорії стохастичних рівнянь і математичну статистику в українській та світовій науці, а його ім’я назавжди залишиться в пам’яті не тільки його учнів, а й наступних поколінь вчених.
За інформацією Відділення математики НАН України