КОЛОМІЄЦЬ
Володимир Михайлович
10.10.1942 – 25.06.2018
Національна академія наук України, Відділення ядерної фізики та енергетики НАН України, Інститут ядерних досліджень НАН України з глибоким сумом сповіщають, що 25 червня 2018 року на 76-му році життя зупинилося серце члена-кореспондента НАН України, професора, доктора фізико-математичних наук, завідувача відділу теорії ядра Інституту ядерних досліджень НАН України Володимира Михайловича Коломійця.
Володимир Михайлович Коломієць народився 10 жовтня 1942 р. в смт Любеч Чернігівської області. У 1965 р. він із відзнакою закінчив фізичний факультет Київського державного університету імені Т.Г.Шевченка, у 1968 р. завершив навчання в аспірантурі Інституту фізики АН УРСР. У 1969 р. захистив кандидатську, а в 1979 р. – докторську дисертацію. Упродовж 1968–1970 рр. Володимир Михайлович працював інженером, молодшим науковим співробітником в Інституті фізики АН УРСР, а з 1970 р. – в Інституті ядерних досліджень АН УРСР (тепер НАН України), де обіймав посади старшого наукового співробітника, завідувача лабораторії, та з 1992 р. – завідувача відділу теорії ядра. У 1972 p. йому присвоєно звання старшого наукового співробітника, а в 1991 р. – звання професора. У 2006 р. В.М. Коломійця обрано членом-кореспондентом НАН України за спеціальністю «ядерна фізика».
Основними напрямами наукової діяльності В.М. Коломійця були дослідження поведінки атомних ядер під час значних внутрішніх збуджень, ядерного поділу, атомно-ядерних процесів, процесів релаксації та рівняння стану важких ядер. Володимир Михайлович зробив значний внесок у розвиток теорії атомного ядра, зокрема теорії колективного руху в ядрах.
Широковідомі праці В.М. Коломійця з вивчення процесів релаксації та ефектів в’язкості в ядерній фермі-рідині. Він розробив теорію оболонкової структури важких ядер із урахуванням ефектів надплинності та швидкого обертання ядер; установив можливість існування за великих кутових моментів ядра так званих іраст-пасток (yrast-traps), потрапляючи до яких ядро має аномально великий час життя відносно γ-розпаду.
Володимир Михайлович запропонував і детально описав у багатьох публікаціях принципово нову модель ядра як краплі фермі-рідини. Він вперше ввів у ядерну фізику поняття ефектів пам’яті під час колективного руху ядер, показав, що ефекти пам’яті суттєво впливають на динаміку ядер незалежно від амплітуди колективного руху.
Володимир Михайлович – автор понад 230 наукових праць, серед яких 2 монографії з теорії структури ядра, фундаментальний збірник праць із теорії колективного руху в ядрах (1990). Результати його досліджень серед іншого надруковані в таких авторитетних журналах, як «Physical Review», «Physical Review Letters», «Physics Letters». На замовлення престижних наукових видань «Physics Reports», «Reports on Progress in Physics», «Journal of Modern Physics», «Физика элементарных частиц и атомного ядра» В.М. Коломієць написав 8 оглядових статей.
За період його завідування у відділі теорії ядра захищено 4 докторські та 9 кандидатських дисертацій.
Протягом багатьох років Володимир Михайлович працював в Інституті імені Нільса Бора (Копенгаген, Данія), Південній національній лабораторії ядерної фізики (Катанія, Італія), Інституті імені Макса Планка (Гейдельберг, ФРН), Мюнхенському технічному університеті (Гархінг, ФРН), Циклотронному інституті Техаського університету (Коледж-Стейшен, США). У 1998 і 2001 рр. він керував Міжнародними школами з ядерної фізики в Міжнародному центрі теоретичної фізики – ICT (Тренто, Італія).
Багато уваги Володимир Михайлович приділяв науково-організаційній роботі як завідувач відділу теорії ядра і член Бюро Відділення ядерної фізики та енергетики НАН України.
В.М. Коломієць проводив дослідження за міжнародними грантами Фонду Сороса (США), Європейського фонду INTAS, Фонду Німецького дослідницького товариства (DFG). За цикл робіт із теорії ядерного колективного руху в 2011 р. йому присуджено премію ім. О.С. Давидова НАН України.
Володимир Михайлович вирізнявся несамовитою працьовитістю та самовідданістю в дослідницькій діяльності.
Світла пам’ять про талановитого вченого, члена-кореспондента НАН України Володимира Михайловича Коломійця збережеться в серцях його колег, друзів, рідних та близьких.
Прощання з покійним відбудеться 27 червня 2018 р. з 11:00 до 11:30 год. в конференц-залі Інституту ядерних досліджень НАН України за адресою: м. Київ, проспект Науки, 47.