26 червня 2018 року Інститут енциклопедичних досліджень НАН України спільно з Київським осередком Наукового товариства імені Шевченка (НТШ) провів круглий стіл «Енциклопедистика в діяльності Національної академії наук України та Наукового товариства імені Шевченка».
Зібрання відбулось у рамках загальної програми ІХ Міжнародного конгресу україністів і присвячувалося 100-річчю Національної академії наук України.
У вітальному слові директор Інституту енциклопедичних досліджень НАН України кандидат філологічних наук М.Г. Железняк зауважив, що цьогоріч виповнюється ще й 145 років від дня заснування Наукового товариства імені Шевченка, а також 20 років відколи координаційне бюро «Енциклопедії сучасної України» отримало статус самостійної науково-дослідної установи (тоді при Президії НАН України).
|
Ґрунтовні доповіді про історію й сучасний стан енциклопедичної справи в Академії та НТШ виголосили, відповідно, М.Г. Железняк і доктор фізико-математичних наук Р.М. Пляцко. Сучасній електронній енциклопедистиці присвячувалися виступи кандидата філологічних наук О.С. Іщенка (про національні онлайн-енциклопедії в країнах Європи, місце електронної «Енциклопедії сучасної України» серед них та роль Європейського парламенту в розвитку європейської онлайн-енциклопедистики) й ініціатора створення і співзасновника громадської організації «Вікімедіа Україна» Ю.Й. Пероганича (про представлення інституцій, персоналій і наукових видань НАН України та НТШ у Вікіпедії). Доктор технічних наук, професор В.С. Білецький і доктор технічних наук, професор Г.І. Гайко поділилися досвідом створення надзвичайно важливого проекту «Гірнича енциклопедія», що є прикладом розвитку галузевої енциклопедистики в НТШ і НАН України.
|
Під час дискусій було висловлено низку думок щодо подальшого розвитку енциклопедистики в нашій державі. Серед них лунала ідея про необхідність створення аграрної енциклопедії, що дуже актуально для країни, в якій аграрний сектор економіки є одним із провідних. Академік Я.С. Яцків висловив пропозицію започаткувати в НАН України премію імені видатного українського енциклопедиста (для відзначення науковців, які активно працюють над розвитком енциклопедичної галузі країни), котра сприяла б появі нових якісних енциклопедичних видань. Було також звернено увагу на нещодавній вихід друком «Нарисів з історії української енциклопедичної справи» – фундаментальної праці з історії українського енциклопедознавства авторства кандидата філологічних наук Н.І. Черниш.
Фоторепортаж із заходу можна переглянути за посиланням: http://roundtable2018.encyclopedia.kiev.ua/review.php
За інформацією Інституту енциклопедичних досліджень НАН України