Біля львівського Собору святого Юра археологи Науково-дослідного центру «Рятівна археологічна служба» Інституту археології (НДЦ «РАС» ІА) НАН України знайшли фрагмент фундаменту, який, найімовірніше, давніший за час будівництва нинішньої церкви. За попередніми припущеннями науковців, вони натрапили на фундаменти церкви, яка була попередницею собору і датується XIV—XV ст.
«Під час археологічного нагляду ми виявили фундаменти, які не збігаються з планувальною структурою нинішнього храму. Це наштовхнуло на думку, що це можуть бути фрагменти фундаменту церкви, яка була тут у XIV – XV ст. Знайдені фундаменти збудовані з великогабаритних грубо підтесаних кам’яних блоків. На них ми виявили готичну цеглу, характерну для того часу. Вона також може бути частиною старої церкви», – пояснив молодший науковий співробітник НДЦ «РАС» ІА НАН України Остап Лазурко.
Директор НДЦ «РАС» ІА НАН України Олег Осаульчук зазначив: «Хочеться вірити, що ми виявили рештки саме фундаменту попередниці Собору святого Юра. Якби це підтвердилося, то це була б дуже цікава знахідка для археології Львова і ми пропонували б її музеєфікувати, щоб усі туристи могли бачити ці розкриті рештки».
Окрім фундаментів, на місці досліджень археологи також виявили поховання. Саме тут, з північного боку храму, колись існував цвинтар.
Довідка. За історичними джерелами початки освоєння Святоюрської гори сягають кінця ХІІІ ст., коли тут, у печері посеред терну, що вкривав вершину гори, оселився брат короля Данила князь Василько. У другій половині ХІІІ ст. закладають монастир і будують дерев’яну церкву. Її 1340 р. спалив польський король Казимир, і сьогодні єдиною пам’яткою княжих часів храму є дзвін, відлитий 1341 р., що вважається найдавнішим в Україні.
1363 р. розпочинається спорудження нового храму. Відомо, що на відміну від нинішнього храму давній був розвернений на схід і лежав на скелястій материковій породі.
У першій половині XVIІI ст. стара церква перебувала у незадовільному технічному стані та не відповідала статусу кафедрального собору. За ініціативи митрополита Атанасія Шептицького 1743 р. почали розбирати старий храм. Новий храм будують у 1744-1762 роках.
Детальніше про знахідки археологів дізнавайтеся з відеосюжетів журналістів інформаційно-аналітичного ресурсу Zaxid.net: https://www.youtube.com/watch?v=vWZfcYovRA8
та програми «ТСН» телеканалу «1+1»: https://tsn.ua/ukrayina/u-lvovi-na-teritoriyi-soboru-viyavili-sensaciynu-arheologichnu-znahidku-1204152.html
Фото П. Паламарчука/ZAXID.NET
За інформацією: НДЦ «РАС» ІА НАН України