Президія Національної академії наук України та Відділення загальної біології НАН України з глибокою скорботою сповіщають, що 26 вересня 2018 року на 83-му році зупинилося серце визначного вченого, фізіолога рослин, члена-кореспондента НАН України, Заслуженого діяча науки і техніки України, лауреата премії НАН України імені М.Г. Холодного
Людмили Іванівни Мусатенко
|
Людмила Іванівна народилася 24 лютого 1936 р. в м. Києві. У 1958 р. закінчила біолого-ґрунтознавчий факультет Київського державного університету ім. Т.Г. Шевченка. З 1957 р. вона почала працювати у відділі фізіології рослин Інституту ботаніки ім. М.Г. Холодного АН УРСР, де пройшла шлях від лаборанта до завідувача відділу. Головним напрямом її наукової діяльності стало вивчення процесів гормональної регуляції росту й розвитку рослин. У 1967 р. Л.І. Мусатенко захистила кандидатську, а в 1986 р. – докторську дисертацію, у 1979 р. очолила відділ фізіології рослин Інституту ботаніки ім. М.Г. Холодного АН УРСР. У 1990 р. Л.І. Мусатенко започаткувала дослідження гормонального комплексу грибів, водоростей і судинних рослин різних таксономічних груп, спрямованих на вивчення шляхів еволюції гормональної системи та її ролі у формуванні життєвої стратегії видів. Окрім цього, очолюваним нею колективом науковців досліджувалися адаптаційні аспекти функціонування гормональної системи, зокрема реакції на дію зовнішніх факторів, включаючи умови польоту на космічному кораблі «Колумбія». У 1991 р. Л.І. Мусатенко було присвоєно звання професора, а в 2003 р. обрано членом-кореспондентом НАН України по Відділенню загальної біології НАН України.
Свій організаторський талант Людмила Іванівна проявила як керівник біологічних загонів у експедиціях науково-дослідного судна «Академік Вернадський», а в 1991 р. її було призначено начальником біологічної експедиції в Індійському океані.
Л.М. Мусатенко є автором шести монографій і понад 500 наукових статей у галузі фізіології рослин. Багато уваги приділяла підготовці наукових кадрів. Під її керівництвом підготовлено та захищено докторську та 17 кандидатських дисертацій.
Наукова та громадська діяльність Л.І. Мусатенко була високо оцінена, її нагороджено орденом «Знак Пошани», Почесною Грамотою Верховної Ради України, Відзнакою НАН України «За підготовку наукової зміни», присвоєно почесне звання «Заслужений діяч науки і техніки України», відзначено премією НАН України імені М.Г. Холодного та численними грамотами.
Людмила Іванівна продовжувала працювати до останніх днів свого життя. Її життєвий шлях – взірець відданості улюбленій справі. Всі, кому довелося спілкуватися з Людмилою Іванівною, знали її як енергійну, чуйну людину, здатну завжди зрозуміти і підтримати, прийти на допомогу.
Друзі, колеги й учні Людмили Іванівни із глибокою шаною і вдячністю пам’ятатимуть цю яскраву, непересічну людину і її внесок у розвиток біологічної науки.
Вічна їй пам’ять!
Президія Національної академії наук України
Секція хімічних і біологічних наук НАН України
Відділення загальної біології НАН України