В ювілейний для Національної академії наук України період, 28 листопада 2018 року, в Інституті географії НАН України відбулася презентація робіт, виконаних у рамках реалізації Меморандуму про співробітництво між Національною академією наук України та Міністерством культури України, підписаного 27 червня 2018 року Президентом НАН України академіком Б.Є. Патоном і Міністром культури України Є.М. Нищуком. Проект «Культурна спадщина в атласній геоінформаційній моделі сталого розвитку України. Концепція та електронний макет моделі» виконувався за підтримки Українського культурного фонду.
Захід відвідали представники Управління охорони культурної спадщини Міністерства культури України, Управління культури і мистецтв Вінницької обласної державної адміністрації (ОДА), Департаменту культури і туризму Полтавської ОДА, викладачі та студенти Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Національного педагогічного університету імені М.П. Драгоманова, представники Відділення наук про Землю Київської Малої академії наук, співробітники установ Національної академії України та інші небайдужі громадяни.
|
Процес обговорення результатів проекту розпочав директор Інституту географії НАН України академік Л.Г. Руденко. У своєму вітальному слові до присутніх він відзначив ключову роль культури в парадигмі сталого розвитку й наголосив на стратегічному завданні географічної науки у вивченні пріоритетних проблем розвитку культурної спадщини. Він також вказав на необхідність співпраці науковців і управлінців у формуванні системи заходів щодо вирішення цих проблем. На завершення свого виступу академік висловив вдячність Українському культурному фонду й Міністерству культури України за підтримку проекту «Культурна спадщина в атласній геоінформаційній моделі сталого розвитку України. Концепція та електронний макет моделі».
|
Керівник проекту, старший науковий співробітник відділу картографії Інституту географії НАН України кандидат фізико-математичних наук В.С. Чабанюк презентував Концепцію розбудови атласної геоінформаційної системи культурної спадщини (АГІС КС) України. Зокрема, він висвітлив теоретико-методологічні засади атласного підходу до вирішення проблем сталого (збалансованого) розвитку та сфери культурної спадщини, особливості структурно-функціонального підходу до створення АГІС КС, а також окреслив концептуальні й технологічні підходи до створення цієї системи.
|
Координатор проекту, провідний науковий співробітник відділу картографії Інституту географії НАН України кандидат географічних наук К.А. Поливач розкрила стратегічне бачення сталого розвитку України та місце культурної спадщини в ньому. Вона також проаналізувала сучасний стан історико-культурного потенціалу України, його вплив на соціально-економічний розвиток і розглянула екологічні аспекти збереження та використання об’єктів культурної спадщини. Вчена підкреслила значущість проекту в контексті реалізації цілей таких документів світового рівня, як «Порядок денний у сфері сталого розвитку на період до 2030 року», Декларація Ханчжоу, резолюції Генеральної Асамблеї «Культура і сталий розвиток» тощо. Крім того, К.А. Поливач презентувала підготовлені в рамках проекту наукове видання «Культурна спадщина в атласній геоінформаційній системі сталого розвитку України» та монографію «Реляційна картографія. Теорія та практика» і розроблений веб-ресурс «Атласна ГІС культури», котрий буде розміщено на сайті Інституту географії НАН України, й електронну інтерактивну карту «Публічна частина Державного реєстру нерухомих пам’яток України».
|
Заступник директора з наукової роботи Інституту геофізики імені С.І. Субботіна НАН України член-кореспондент НАН України О.В. Кендзера оголосив вітання до учасників заходу від академіка-секретаря Відділення наук про Землю НАН України академіка О.М. Пономаренка, в якому було відзначено актуальність і значущість здійсненої роботи та необхідність її впровадження. Наголошувалося, що мета й завдання цього проекту відповідають основним напрямам, окреслених Меморандумом про співробітництво між Національною академією наук України та Міністерством культури України.
В обговоренні взяли участь заступник начальника Управління охорони культурної спадщини Міністерства культури України Ю.В. Нечипоренко, доцент кафедри країнознавства та туризму Київського національного університету імені Тараса Шевченка І.І. Винниченко, заступник головного редактора «Українського географічного журналу» Є.І. Стеценко, завідувач Відділення наук про Землю Київської Малої академії наук З.О. Курлова, завідувач сектору палеогеографії Інституту географії НАН України доктор географічних наук, професор Ж.М. Матвіїшина, математик Є.О. Терехова, студент 4-го курсу факультету географії Національного педагогічного університету імені М.П. Драгоманова О.М. Мартинчук.
Учасники позитивно оцінили представлений проект і висловили низку пропозицій щодо мережування результатів проекту та його сталості.
За інформацією Інституту географії НАН України