У 2021 році свій 225-річний ювілей відзначатиме Національний дендрологічний парк «Софіївка» НАН України. Про історію та сьогодення цієї перлини й окраси нашої країни, а також про плани з розвитку парку газеті «Україна молода» (№123, 13 листопада 2018 року) розповіли директор цієї академічної установи член-кореспондент НАН України Іван Косенко й інші співробітники.
««Cофіївка» – вічний пам’ятник коханню та безсмертній гармонії. І хто побував тут, це зрозуміє... А відвідують нас сотні туристів щоденно – не лише з України, а й iз різних куточків світу. <…> Архітектура унікального дендропарку базується на давньогрецькій і давньоримській міфології. «Софіївка» ніби живе разом iз міфічними героями, які відображені в статуях, композиціях парку. Нами багато зроблено, щоб відновити назви і події міфологічні, які з плином століть були втрачені і зараз повертаються у «Софіївку». <…> Краса парку чарує відвідувачів, облагороджує, виховує...», – запевняє Іван Косенко.
«Софіївка» – парк-пам’ятка, яка має багату й непросту історію. Сьогодні на її території зростають близько 3200 видів рослин. Ці дерева походять з усіх куточків світу. У парку також мешкають 76 видів птахів. Царство флори доповнюють водоспади й водограї, а прикрашають – численні архітектурні споруди та скульптури. Свого часу про «Софіївку» говорили, що вона не поступається французькому Версалю.
|
Проте були в історії парку й дуже непрості сторінки. «У тому олімпійському [1980] році планувався приїзд до парку багатьох зарубіжних гостей. А навесні сталося жахливе стихійне лихо... 1 квітня 1980 року на засіданні Президії АН УРСР мене затвердили директором «Софіївки», а вже в ніч iз 3 на 4 квітня паводок розмив земляну греблю Красноставського водоймища і вся його маса у вигляді селевого потоку з велетенськими уламками криги ринула течією річки Кам’янка в долину, де розташовані головні об’єкти і найцінніші насадження парку. Замість прекрасного історичного дендропарку була величезна руїна, – розповідає Іван Косенко. – Парк рятувало все місто: наш колектив, робітники і службовці, працівники дитячих садків, старшокласники, учні ПТУ і солдати. До Олімпіади ми вже приймали гостей».
«До катастрофи 1980-го у нас не було науковців. Сьогодні ж «Софіївка» має статус науково-дослідного інституту НАН України, який вона отримала з нагоди 55-річчя перебування в Академії наук. Зараз у нас два доктори наук, два професори і 19 кандидатів наук. Інститут став осередком розвитку наукової думки, запровадження нових підходів і тенденцій у геоботаніці, біотехнології та ландшафтному будівництві. <…> Ретельно зберігаючи дендропарк ще тих, давніх, часів, ми фактично створили і рівний за площею новий парк», – продовжує вчений і зауважує, що в рік свого великого ювілею «Софіївка» розпочала оновлення. Планується відновити алею головної – історичної – частини парку, облаштувати Японський сад, побудувати фрагменти регулярного парку типу Версальського і багато іншого.
Фото – з відкритих Інтернет-джерел
Докладніше про це дізнавайтеся з повного тексту статті – за посиланням: http://www.umoloda.kiev.ua/number/3383/188/127982/.