Фото: Василь Артюшенко, DT.UA |
На сторінках четвертого випуску міжнародного громадсько-політичного тижневика «Дзеркало тижня» (2–8 лютого 2019 року) вийшла стаття вченого секретаря Інституту економіки та прогнозування НАН України кандидата технічних наук Володимира Хаустова під назвою «Українська наука: як вийти з крутого піке» .
Як зазначається на початку публікації, до 90-х років минулого століття наука в ієрархії професій посідала одне з почесних місць.
«Країна приділяла багато уваги розвитку науки, її фінансуванню, підтриманню престижності і статусу вченого. Але й наука давала відповідну віддачу — передовими технологіями і проривними рішеннями забезпечувала високу конкурентоздатність продукції країни. Досягнення наших учених були відомі всьому світу», – пише автор статті.
На превеликий жаль, у 1990-х роках ситуація в українській науці почала змінюватися. Відбувалося щорічне зниження частки фінансування науки у внутрішньому валовому продукті (ВВП). Скорочення витрат на науку призводило до неминучого скорочення кількості науковців, а зниження заробітної плати призвело до падіння престижності наукової праці.
У цілому, ж істотне зниження фінансування науки стало однією з причин, що призвели до деіндустріалізації країни, зникнення цілих галузей промисловості та багатьох науково-виробничих об’єднань (НВО) і науково-дослідних інститутів (НДІ).
«Знищуючи свою науку, країна знищує своє майбутнє. Без учених не буде власних розробок і технологій. Ці технології, техніку, обладнання будемо імпортувати, погіршуючи зовнішньоторговельний баланс країни», – акцентує Володимир Хаустов.
Чи можливі зміни на краще у вітчизняній науковій сфері? Які рекомендації дає автор статті з цього приводу? Про це та інше читайте у повній версії публікації за посиланням: https://dt.ua/SCIENCE/ukrayinska-nauka-yak-viyti-z-krutogo-pike-301424_.html