Національний ботанічний сад (НБС) імені М.М. Гришка НАН України та Криворізький ботанічний сад (КБС) НАН України запрошують відвідувачів помилуватися цвітінням розкішної екзотичної рослини – азалії.
В експозиції НБС імені М.М. Гришка НАН України представлено 30 сортів азалії та 15 сортів камелії, котра у цей час також квітне. Загалом колекція азалій і камелій київського ботсаду за кількістю видів та сортів є найбільшою в Україні. Її основу складають сорти азалії індійської.
У колекції збереглися рослини 25 старих німецьких сортів селекції 1920–1930-х років ('Professor Walters', 'Paul Schaeme', 'Adventsglocken', 'Concinna', 'Apollo', 'Celestina'), а також 29 сортів і гібридів, створених уже у Саду в 1960–1970-х роках.
Камелію представлено одним видом – камелією японською.
Загальна площа експозиції, на якій зростають ці рослини, складає 424 м2. Час масового цвітіння: січень – середина березня.
Режим роботи оранжерейного комплексу НБС імені М.М. Гришка НАН України:
щодня – з 10.00 до 17.00 год.
Адреса: м. Київ, вул. Тимірязєвська, 1.
Більше інформації про колекцію азалій і камелій НБС імені М.М. Гришка НАН України – в одному з наших попередніх матеріалів.
Більше світлин цьогорічного цвітіння – у фотоальбомі з Facebook-сторінки НАН України.
* * *
Про азалії, які вирощуються в оранжерейному комплексі КБС НАН України, журналістам програми «Зелена стратегія» телеканалу «Перший міський» (м. Кривий Ріг) розповіли вчені цієї академічної наукової установи.
За словами старшого наукового співробітника відділу інтродукції та акліматизації рослин КБС НАН України кандидата біологічних наук Антоніни Мазур, зимовий сад у КБС НАН України було створено у 1980-х роках. Сьогодні там вирощується понад тисяча видів світової флори тропічних і субтропічних рослин, переважну більшість яких становлять листяно-декоративні.
Зовсім нещодавно в оранжерейному комплексі КБС НАН України завдяки зусиллям завідувача відділу інтродукції та акліматизації рослин КБС НАН України кандидата біологічних наук Людмили Бойко з’явилася нова чудова ділянка, розповів директор Саду доктор біологічних наук, професор Іван Коршиков.
Зараз найбільшу увагу відвідувачів КБС НАН України привертає колекція азалії індійської, яка саме масово квітне. Як зазначила Людмила Бойко, колекція бере свій початок із 1980-х років: «30 сортів ми отримали в подарунок від Національного ботанічного саду імені М.М. Гришка НАН України, що у Києві. Наразі наша колекція азалії індійської налічує 77 сортів. Маємо також іще один вид цієї рослини – азалію макрофілум, тобто крупнолисткову».
«Сортові азалії, – продовжує Людмила Бойко, – відзначаються надзвичайно великою різноманітністю. Вони відмінні за кольором пелюсток, розміром і будовою квітки, а також за кількістю квіток на одному кущі. Загалом на одній рослині одночасно може бути до 500–600 квіток».
Учена також розповіла про деякі сорти азалії індійської. Скажімо, сорт 'Героям війни', створений українськими селекціонерами, вирізняється пізнім квітуванням, великим розміром квітки і стійким приємним ароматом. Чимало шанувальників він здобув завдяки особливому забарвленню пелюсток – глибокому бузковому, наближеному до світло-фіолетового.
Як пояснила Людмила Бойко, у природі азалія індійська зростає в долинах гірських річок Індії та Японії. Ботанікам-любителям, які хотіли б вирощувати її в домашніх умовах, учена передусім порадила обирати посуд, який повинен бути ширшим, аніж глибшим, оскільки рослини цього виду мають поверхневу кореневу систему. Вони також потребують кислої земельної суміші та є надзвичайно вибагливими до вологості повітря, а отже, азалію необхідно щодня обприскувати, особливо в літній період. Бутони для зимового квітування закладаються ще у травні, тому в цей період азалію потрібно тримати у добре освітленому місці.
Для шанувальників цього екзота Антоніна Мазур і Людмила Бойко навіть підготували спеціальну брошуру з порадами щодо його догляду.
Координатор проведення екскурсій у КБС НАН України Тетяна Собко поінформувала, що оранжерейний комплекс Саду відкритий щодня: у будні – з 09.00 до 16.00 год., у вихідні – з 10.00 до 15.00 год.
Сад розташовується за адресою: Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Маршака, 16-а.
Деталі дізнавайтеся з відеозаписів за посиланнями:
https://youtu.be/UhMVnZVhPOQ
https://youtu.be/6CRA1D4Vp2o
https://youtu.be/ZJlespjw9mg
Більше світлин шукайте на Facebook-сторінці КБС НАН України.
За інформацією НБС імені М.М. Гришка НАН України та КБС НАН України
Фото: Прес-служби НАН України та з Facebook-сторінки КБС НАН України