Головна організація Базового координаційного центру Національної грід-інфраструктури (УНГ) в особі віце-президента Національної академії наук України, директора Інституту теоретичної фізики імені М.М. Боголюбова НАН України академіка Анатолія Загороднього підписала угоду про Афілійовану участь в EGI. Афілійовані учасники мають тимчасовий статус членства (від 12 до 24 місяців), еквівалентний асоційованим учасникам, які ще не мають національної стратегії розвитку е-інфраструктур і відповідної фінансової підтримки держави та хочуть оцінити інтерес наукових співтовариств до таких е-інфраструктур.
Учасники Ради EGI відіграють ключову роль у питаннях стратегії та форми Федерації EGI і представляють вищий орган прийняття рішень, а також наглядовий орган Фундації EGI. Учасники мають повний доступ до внутрішніх послуг, що надаються Федерацією EGI та Фундацією EGI, включно з усіма операційними інструментами, необхідними для управління розподіленою е-інфраструктурою.
Фундація EGI є неприбутковою організацією. Її було засновано в Амстердамі у 2010 році за законодавством Королівства Нідерланди. Фундацію очолює її керівний директор доктор Яннік Леґре (Dr. Yannick Legré). Керує організацією Рада EGI. Щоденні операційні дії в EGI контролюються Виконавчою радою.
Е-інфраструктура EGI фінансується державами та складається з сотень центрів оброблення даних і хмарних провайдерів. Ця е-інфраструктура охоплює всю Європу й увесь світ.
EGI пропонує широкий спектр послуг для обчислень, зберігання даних і забезпечує підтримку дослідникам, багатонаціональним проектам та дослідницьким інфраструктурам. Послуги EGI надаються об’єднаною хмарою EGI та центрами оброблення даних EGI. Ці послуги можуть бути затребувані всіма учасниками академічних досліджень і бізнесом через EGI Marketplace. EGI надає доступ до понад 850 тис. логічних процесорів і 650 PB дискового й стрічкового накопичувачів.
EGI тісно співпрацює з іншими Європейськими е-інфраструктурами, такими як: EUDAT (із трансферу та збереження даних), GEANT (із надання мережі), OpenAIRE (із формування принципів FAIR при збережені даних і програмного забезпечення), PRACE (із надання учасникам послуг суперкомп’ютерної мережі Європи).
Від січня 2018 року EGI координує проект Європейської хмари відкритої науки (EOSC-hub), який об’єднує широку групу національних та міжнародних постачальників послуг у єдиний хаб для європейських дослідників й іноваторів. Ці послуги дають змогу дослідникам отримувати нові наукові результати завдяки доступові до європейських дослідницьких інфраструктур, використовувати широкий спектр ресурсів е-інфраструктур для передових досліджень, що керуються даними, та повторно використовувати наукові дані із забезпеченням прав інтелектуальної власності.
Підписання Угоди щодо участі в Раді EGI (провідної європейської е-інфраструктури) є логічним кроком плідної співпраці згідно з Меморандумом про взаєморозуміння на технологічному рівні, підписаним між УНГ та EGI у грудні 2011 року. УНГ – це е-інфраструктура для розподілених обчислень і оброблення даних на основі координації й управління ресурсами 26 українських наукових установ та університетів. УНГ має 14 кластерів, повністю сертифікованих й інтегрованих у Федерацію EGI з червня 2012 року. Українські ресурси доступні дослідникам через 9 віртуальних організацій (ВО):
• CMS та ALICE (фізика високих густин енергії);
• MolDynGrid (молекулярна біологія);
• Medgrid (медична грід-система для досліджень у галузі кардіології);
• SysBio (реконструкція мереж регулювання генів);
• MatModEn (математичне моделювання в енергетичних задачах);
• CompuChemGridUA (квантова хімія);
• Multiscale (вирішення широкого кола наукових і прикладних проблем);
• GEOPARD (розрахунок тривимірних сейсмічних повнохвильових моделей в грід-середовищі);
• VIRGO.UA (космологія й астрофізика).
Підписання нової угоди та членство УНГ у Раді EGI стало прямим наслідком ухваленої Кабінетом Міністрів України в січні 2018 року Концепції розвитку цифрової економіки та суспільства України і плану заходів щодо її реалізації. В Концепції було визначено необхідність скорочення технологічного розриву у вітчизняній науці, що керується даними, шляхом розвитку й підтримку е-інфраструктур для досліджень і гармонізації з європейськими та світовими науковими ініціативами з Відкритої науки й Відкритих інновацій. Підтримка держави, котра визначила за мету стати членом ЄС, у спільному формуванні Європейської хмари відкритої науки може забезпечити регіональне лідерство в рамках Східного партнерства й отримання переваг від розвитку нової промислової революції, заснованої на проривних технологіях, знаннях і даних.
Переваги приєднання до Ради EGI:
• можливість пропонувати стабільні цифрові послуги з обчислення, оброблення та збереження даних досліджень для користувачів – як науковців, так і промисловості / МСП (малих та середніх підприємств);
• більше можливостей співпраці між дослідниками та промисловістю України й ЄС через спільні проекти й координацію, а також участь у Стратегічному й інноваційному фонді EGI, що стимулює інноваційні проекти, узгоджені з місією та баченням Федерації EGI;
• технологічне й ресурсне забезпечення участі України в Європейській Хмарі Відкритої Науки (EOSC), можливість реалізації пілотного проекту для створення тематичних, інституційних і Національного Хабу EOSC в Україні.
За інформацією УНГ (Сергій Свістунов, Андрій Шевченко, Володимир Ночвай)