Головний мозок людини є унікальною за складністю живою структурою. Він складається з понад 100 млрд нервових клітин, а ця величина є порівнянною з кількістю зір у нашій галактиці. Кількість зв’язків між нейронами – синапсів – оцінюється у 100 трлн (або 100 000 млрд). Мозок контролює функціонування нашого тіла, формує нашу поведінку, когнітивні й емоційно-вольові процеси, робить нас унікальними та неповторними, тому розуміти основні механізми його функціонування надзвичайно важливо.
Щороку в першій половині березня на планеті проводиться Всесвітній тиждень мозку, покликаний поширювати корисні знання про будову та функціонування нашого мозку. У 2019 році він триватиме з 11 по 17 березня. Організатори Тижня мозку в Україні представлять науково-популярні демонстрації, лекції, кінопокази для школярів, студентства, наукові лекції для фахівців і всіх охочих. Старшокласники матимуть також можливість узяти участь у Всеукраїнському нейроконкурсі («Ukrainian Brain Bee»), переможець якого представлятиме нашу країну на міжнародному змаганні «International Brain Bee» в м. Теґу (Республіка Корея). Всі заходи Тижня мозку в Україні – 2019 відбуватимуться в Києві.
ПРОГРАМА
У понеділок, 11 березня, в кіноклубі Національного університету «Києво-Могилянська Академія» (НаУКМА) (вул. Набережно-Хрещатицька, 27-А, 9-й корпус НаУКМА, 1-й поверх, ауд.13) відбудеться показ фільму «Пробудження», знятим за мотивами книги відомого невролога Олівера Сакса, й обговорення вірусного енцефаліту. Лектор – Ірина Білоус.
Вхід вільний.
* * *
13 березня в Інституті фізіології імені О.О. Богомольця НАН України (вул. Богомольця, 4) відбудеться кінодискусія за фільмом «Все ще Еліс» про професорку Колумбійського університету, життя якої кардинально змінюється після діагностування ранніх стадій хвороби Альцгеймера. Лектор – Ліза Забенько.
Вхід вільний.
* * *
У п’ятницю, 15 березня, в Інституті фізіології імені О.О. Богомольця НАН України відбудеться ще одна кінодискусія, темою якої стане аутизм. Фільм – «Темпл Грандін». Лектор – Євген Шеремет.
Вхід вільний.
* * *
Субота, 16 березня, стане найбільш насиченою подіями – в Інституті фізіології імені О.О. Богомольця НАН України відбудуться «нервові» «Дні науки», під час яких учені розкажуть і наочно продемонструють різні аспекти функціонування нервової системи.
Відкриття локації – об 11:00 год.
Із 11:30 до 14:00 – лекторій від науковців НАН України
11:30 Олександр Скороход «Спорт і мозок: про що сперечаються науковці?»
Яким чином фізична активність, заняття спортом впливають на мозок людини? Чи впивають аеробні тренування на розвиток пластичності мозку, посилення когнітивних здібностей та синтезу «гормонів щастя», а також на запобігання виникненню депресії?
12:00 Андрій Чернінський «Мозкові хвилі»
Мозок людини постійно генерує електричні хвилі. З лекції ви дізнаєтеся, що завдяки ним можна зрозуміти про роботу цього органу, що спільного мають мозкові хвилі людей і тварин та про що, можливо, думають восьминоги.
12:30 Дмитро Ісаєв «Мозок та релігія»
Чому люди вірять у Бога? Що відбувається в головному мозку під час молитви? Чи мають релігійні вірування нейрональне підґрунтя?
13:00 Біжан Шаропов «Як ми мислимо: аналітичні зони мозку»
Звідки мозок знає, в яких випадках слово «тарілка» слід розуміти як предмет посуду, а в яких – як супутниковий приймач? Чому розрізняє музику та радіошум? Як ми із заплющеними очима можемо на дотик розпізнати запальничку й м’яку іграшку? Все це відбувається завдяки аналітичним зонам мозку – нашому вищому процесору.
13:30 Віктор Досенко «Емоційний інтелект – наш друг чи ворог?»
Наш мозок не лише запам’ятовує, обробляє інформацію, не тільки будує логічні зв’язки, а й спотворює реальність за допомогою афекту. Для чого і кому це потрібно?
14.00 – 16.00 «Нервові» «Дні науки»
«Розглянь мозок зсередини»: як мікротом і мікроскоп дозволяють побачити небачені таємниці мозку.
«Як ген медузи допомагає лікувати хвороби мозку»: зустріч зі справжньою ГМО-мишею.
«Виміряй власну чутливість!»: різні люди більш або менш чутливі до температури й болю. А яка чутливість у тебе?
Дивовижний світ мозку. Виставка наукових фотографій.
16:00 – кінодискусія «Сон і мозок: що відбувається під час сну?». Демонстрація та обговорення кінострічки «Початок». Лектор – Нана Войтенко.
У суботу, 16 березня, відбудеться також відбірковий етап Українського нейроконкурсу – змагання школярів із нейронаук, котре є частиною міжнародного змагання International Brain Bee. Учасникам пропонуватимуться завдання на знання будови та функцій головних частин нервової системи, причин нервових хвороб і способів їх лікування. Подробиці про конкурс, матеріали для підготовки і реєстрація – на його офіційному сайті: http://brainbee.in.ua/.
Аудиторія – всі охочі. Особливо вітаються школярі різного віку з батьками!
Вхід безкоштовний.
* * *
Тиждень мозку в Україні – 2019 організують Українське товариство нейронаук, ініціатива «Дні науки» та портал «Моя наука» за підтримки Інституту фізіології імені О.О. Богомольця НАН України, Київського академічного університету НАН України та МОН України, Київського відділення Товариства нейронаук (Society for Neuroscience), DANA Foundation та Федерація європейських товариств нейронаук (Federation of European Neuroscience Societies, FENS).
Слідкуйте за новинами на сайтах і сторінках у соцмережах.
Контакти організаторів: (044) 256-24-80, (044) 255-25-46.
Facebook-сторінка Тижня мозку в Україні – 2019