Президія Національної академії наук України, Відділення фізико-технічних проблем матеріалознавства НАН України з глибоким сумом сповіщають, що 11 березня ц.р. на 90 році пішов із життя видатний вчений-матеріалознавець, Заслужений діяч науки і техніки України, лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки, доктор технічних наук, професор, головний науковий співробітник Інституту проблем матеріалознавства ім. І.М. Францевича НАН України академік НАН України Найдіч Юрій Володимирович.
Юрій Володимирович народився 6 серпня 1929 р. у місті Харкові в родині службовця. В 1955 р. закінчив Київський політехнічний інститут за спеціальністю інженер-металофізик. Того ж року почав працювати в Інституті проблем матеріалознавства ім. І.М. Францевича НАН України (тоді - Інститут металокераміки й спеціальних сплавів АН УРСР), де пройшов шлях від аспіранта до завідувача відділу контактних явищ і паяння неметалічних матеріалів (з 1964 р.), головного наукового співробітника.
Теоретичні й експериментальні дослідження поверхневих і адгезійних властивостей розплавів, змочування ними різних речовин і матеріалів, в тому числі кераміки, стекол, алмазів, вуглеграфітних матеріалів, і різне технологічне застосування цих процесів стали основним напрямом наукової діяльності Юрія Володимировича.
Він створив визнану сьогодні у світі наукову матеріалознавчу школу. У результаті багаторічних досліджень ученим встановлені фундаментальні закони й запропонована теорія високотемпературної капілярності (хімічна теорія змочування), що дозволяє прогнозувати й управляти ступенем змочування в різних кераміко-металевих системах. На підставі теорії розроблені й впроваджені у виробництво багато технологічних процесів з’єднання (паяння, зварювання) кераміки, стекол, алмазних й інших надтвердих матеріалів.
Його фундаментальні роботи мали широке прикладне застосування у розробленні різногалузевих технологій, зокрема в космічних технологіях, металургії, зварювальному виробництві, технологіях створення алмазних інструментів, оптиці, електроніці, вакуумній, кріогенній, космічній техніці (вікна-ілюмінатори й інші деталі), технологіях нанесення металевих адгезійно-активних плівок на неметалічні матеріали, технології синтезу алмазних плівок з газової фази тощо.
Ю.В. Найдіч – автор численних наукових статей і монографій, має низку авторських свідоцтв і патентів. Монографічні видання опубліковані в Україні та за кордоном: у США, Росії, Японії й Англії. Учений підготував 40 докторів і кандидатів наук, займався педагогічною діяльністю в Київському національному університеті ім. Тараса Шевченка.
Багато сил і часу Юрій Володимирович приділяв науково-організаційній діяльності. Протягом багатьох років він був заступником академіка-секретаря Відділення фізико-технічних проблем матеріалознавства НАН України, очолював Міжнародну наукову раду “Поверхневі явища в розплавах і контактуючих з ними твердих фазах”. З 1994 р. започаткував періодичне проведення міжнародних конференцій “Високотемпературна капілярність”.
Ю.В. Найдіч був і назавжди залишиться прикладом відданості науці, творчої цілеспрямованості, великої працездатності та служіння на благо Батьківщини.
Висловлюємо наші глибокі співчуття рідним та близьким покійного.
Прощання з Юрієм Володимировичем відбудеться 14 березня з 11.00 до 12.00 у Великому конференц-залі НАН України.