21 лютого 2019 року в Міністерстві закордонних справ України за участі представників Національної академії наук України відбулося ХХІV засідання Національної комісії України у справах ЮНЕСКО, під час якого було підтримано ініціативу НАН України щодо внесення Україною пропозиції про проголошення Генеральною Асамблеєю ООН 2025 року Міжнародним роком печер та карсту. Попередньо ініціативу схвалили сектор науки Національної комісії України у справах ЮНЕСКО, Міністерство екології та природних ресурсів України, бюро Відділення наук про Землю НАН України й Інститут геологічних наук НАН України.
 |
Пропозиція про оголошення Міжнародного року печер і карсту розроблялася протягом останніх трьох років з ініціативи Міжнародного спелеологічного союзу, котрий представляє 56 країн-членів, і за активної участі українських фахівців. Крім того, наразі згадана ініціатива отримала підтримку національних комісій у справах ЮНЕСКО Бельгії, Словенії, Хорватії та Угорщини, впливових міжнародних організацій (таких як Міжнародний союз охорони природи, Міжнародна рада з науки, Міжнародний союз геологічних наук), а також національних організацій з дослідження печер і карсту понад 30 країн світу.
Карстові регіони займають близько 25% суходолу Землі, зокрема, близько 40% території України, а в АР Крим карст займає понад 80% території. Процес розчинення порід підземними водами обумовлює розвиток у них підземних порожнин і каналів та виразні особливості рельєфу поверхні й циркуляції підземних вод, що визначає формування унікальних природних екосистем. Карстові процеси та явища суттєво впливають на формування ресурсів підземних вод, від яких критично залежить понад 20% населення планети. Карст є причиною численних природно-техногенних загроз, аварій і катастроф, загальні збитки яких оцінюються у $ 5-7 млрд щорічно. Значну частину цих збитків обумовлює невідповідне природокористування в умовах розвитку карстових процесів.
Водночас, природні печери є важливим рекреаційним ресурсом і депозитарієм унікальної інформації про минуле планети й людства. Про світове визнання великого наукового та культурного значення печер і карсту свідчить те, що з ними пов’язані понад 90 об’єктів Світової спадщини ЮНЕСКО та значна кількість національних парків, геопарків і геологічних пам’яток національного рівня у багатьох країнах.
Проголошення Міжнародного року печер та карсту дасть змогу підвищити рівень обізнаності широких кіл громадськості й управлінців щодо особливих властивостей і визначного наукового й практичного значення карстових територій і природних печер, поліпшити стан охорони цих унікальних ресурсів та управління ними, а також сприяти міжнародному співробітництву у відповідних дослідженнях.
Реалізація Україною ініціативи щодо оголошення Міжнародного року печер і карсту продемонструє відданість нашої держави цілям сталого розвитку й охорони навколишнього середовища, продемонструє та посилить провідну роль України у вивченні й охороні карсту і печер, сприятиме інтеграції України до міжнародних природоохоронних програм та зміцненню позитивного міжнародного іміджу країни.
Докладнішу інформацію розміщено за посиланнями:
http://www.un.org/ru/sections/observances/international-years/
https://www.uis-speleo.org/
http://www.geograf.com.ua/geomorphology/922-karst-ta-umovi-jogo-rozvitku
За інформацією СПНС НОВ Президії НАН України