25–27 лютого 2019 року відбулася Міжнародна наукова конференція «Стратегії збереження рослин у ботанічних садах та дендропарках», присвячена 90-річчю від дня народження члена-кореспондента НАН України Тетяни Михайлівни Черевченко (1929-2017), та сесія Ради ботанічних садів та дендропарків України (РБСДУ).
Конференція тривала в Національному ботанічному саду (НБС) імені М.М. Гришка НАН України, що у Києві, в якому працювала Тетяна Михайлівна.
У конференції брали участь 85 співробітників із 39 установ (ботанічних садів та дендропарків, академічних інститутів, закладів вищої освіти природничого й аграрного профілю різного відомчого підпорядкування) семи країн.
Теплими спогадами про визначного вченого, ботаніка-орхідолога поділилися її учні, друзі, колеги та послідовники. У доповідях було висвітлено багатогранну роль професора Т.М. Черевченко у розвитку інтродукції рослин в Україні.
Конференцію відкрила директор НБС імені М.М. Гришка НАН України член-кореспондент НАН України Н.В. Заіменко. Із пленарними доповідями про внесок Т.М. Черевченко у розвиток ботанічної науки і ботанічних садів та дендропарків України виступили також директор Національного дендрологічного парку «Софіївка» НАН України член-кореспондент НАН України І.С. Косенко, завідувач відділу культурної флори НБС імені М.М. Гришка НАН України доктор біологічних наук Д.Б. Рахметов, завідувач відділу ландшафтного будівництва НБС імені М.М. Гришка НАН України кандидат біологічних наук М.І. Шумик, завідувач відділу тропічних і субтропічних рослин НБС імені М.М. Гришка НАН України доктор біологічних наук Л.І. Буюн, старший науковий співробітник відділу інтродукції та акліматизації рослин Криворізького ботанічного саду НАН України кандидат біологічних наук А.Ю. Мазур, завідувач відділу квітниково-декоративних рослин НБС імені М.М. Гришка НАН України кандидат біологічних наук Ю.В. Буйдін та інші. Зі здобутками Центрального ботанічного саду НАН Білорусі у сфері збереження рідкісних видів флори Білорусі учасників заходу ознайомила А.В. Кручонок.
Конференція працювала за такими напрямами:
1) внесок професора Т.М. Черевченко у розвиток теоретичних засад інтродукції рослин в Україні;
2) колекції рослин у ботанічних садах та дендропарках: облік, утримання, використання;
3) структурна ботаніка й оцінка адаптаційної здатності рослин;
4) фізіологія та біохімія інтродуцентів і рослин природної флори України;
5) репродуктивна біологія рослин за умов збереження ex situ;
6) біотехнологічні методи збереження фіторізноманіття;
7) роль ботанічних садів і дендропарків у вивченні та попередженні фітоінвазій.
На конференції було заслухано понад 40 доповідей, які відобразили накопичений науковий і практичний досвід інтродукції та дослідження рослин ex situ. Обговорювалися різні стратегії збереження біорізноманітності рослин ex situ: підтримання унікальних колекцій живих рослин, розробки біотехнологічних методів розмноження рослин, насамперед рідкісних та зникаючих, для яких неприйнятні традиційні методи розмноження; створення банків вегетативних та генеративних пропагул in vitro.
Було обговорено питання, пов’язані з акліматизацією та селекцією рослин, збереженням і збагаченням рослинного різноманіття. Відбулися жваві дискусії щодо проблем інвентаризації живих колекцій рослин у ботанічних садах, необхідності застосування найсучаснішої системи класифікації квіткових рослин APG IV та їх походження. Значну увагу приділено обговоренню проблеми попередження фітоінвазій.
Учасники конференції відзначали, що в сучасних умовах, коли глобальна втрата біорізноманітності та деградація екосистем визнані у світі як одні з найсерйозніших проблем, роль ботанічних садів і дендропарків, їхня відповідальність за збереження рослинного біорізноманіття зростає. Ботанічні сади посідають місце серед найбільш важливих та активних інститутів, які беруть участь в охороні біорізноманітності ex situ.
У рамках РБСДУ обговорювалися шляхи відновлення наукових посад у ботанічних садах закладів вищої освіти, порушувалися питання сплати земельного податку й захисту територій ботсадів.
У резолюції конференції було відзначено, що, усвідомлюючи роль ботанічних садів у суспільстві, учасники заходу вважають за необхідне:
1) здійснювати послідовні дії, спрямовані на підвищення ролі ботанічних садів та дендропарків, університетів у збереженні біорізноманітності світової флори на основі поглиблення фундаментальних досліджень різноманітних аспектів біології розвитку рослин за умов збереження ex situ, покращення якості фундаментальної освіти, посилення зв’язку освіти з науковими дослідженнями, координації спільної діяльності ботанічних установ, зміцнення їхніх зв’язків з науковими та освітніми установами інших країн;
2) як важливе завдання розглядати інноваційну діяльність ботанічних садів на основі фундаментальних досліджень, посилення взаємодії в галузі трансферу інноваційних технологій, у тому числі інформаційних.
3) забезпечити провідну роль закладів вищої освіти у формуванні освітніх програм, спрямованих на підготовку фахівців у галузі збереження біорізноманітності рослин світової флори з необхідними знаннями з таксономії, систематики, структурної ботаніки, молекулярної біології, захисту рослин, інформаційних технологій, обліку колекційних фондів;
4) щоб максимізувати ефективність утримання колекцій живих рослин у ботанічних садах, зусилля різних ботанічних установ потребують кооперації та координації, а найважливішими завданнями залишаються застосування високих стандартів утримання колекцій, їхня інтеграція у світові бази даних: PlantSearch, TreeSearch, ThreatSearch (BGCI).
Висока активність учасників зробила плідними й цікавими всі три дні конференції, відбулися також екскурсії до оранжерей і лабораторій відділу тропічних та субтропічних рослин.
Більше світлин можна переглянути за посиланням: https://www.facebook.com/rbsdukraine/posts/648483175564665?__tn__=K-R
За інформацією НБС імені М.М. Гришка НАН України