20 березня 2019 року в одному з відеосюжетів програми «ТСН» телеканалу «1+1» повідомлялося про відкриття мініскульптури першого комп’ютера, створеного на теренах України.
На жаль, сюжет містить деякі неточності, тому наводимо коротку довідку про історію створення цієї лічильної (навіть іще не обчислювальної) машини.
У будівлі монастирського готелю, розташованого в київському урочищі Феофанія, де з 1948 року працювала лабораторія під керівництвом академіка Сергія Лебедєва, було створено першу в континентальній Європі цифрову обчислювальну машину – малу електронну лічильну машину «МЕЛМ» з універсальним набором операцій – і запропоновано методику програмування алгоритмів безпосередньо в машинних кодах. Машину було введено в експлуатацію у грудні 1951 року. Вона займала кімнату площею 60 м2 і працювала з великою на той час швидкістю – 3 тис. операцій за хвилину (для порівняння: сучасні комп’ютери здійснюють мільйони операцій за секунду) і могла виконувати операції віднімання, додавання, множення, ділення, зсуву, порівняння з урахуванням знаку, порівняння за абсолютною величиною, передачі керування, складання команд. У машині було використано 6 тис. електронних ламп загальною потужністю споживання 25 кВт.
У червні 2014 року на будівлі, де створювалася «МЕЛМ», було урочисто відкрито меморіальну дошку.
На світлинах нижче: під час урочистого відкриття меморіальної дошки
Член-кореспондент НАН України Борис Малиновський, який усе життя працював в Інституті кібернетики імені В.М. Глушкова НАН України і був присутній на відкритті мініскульптури київського комп’ютера, давно займається історією розвитку обчислювальної техніки в Україні. Зокрема, за його участі створений віртуальний музей обчислювальної техніки, на якому можна знайти багато цікавих матеріалів: http://icfcst.kiev.ua/MUSEUM/LEBEDEV/L_MESM_u.html.
Відеосюжет телепрограми доступний за посиланням:
https://tsn.ua/kyiv/u-kiyevi-z-yavivsya-pam-yatnik-pershomu-komp-yuteru-navischo-terti-monument-1315296.html
(https://youtu.be/TgNppwnql0E)
Про інші вагомі результати роботи вчених Інституту кібернетики імені В.М. Глушкова НАН України дізнавайтеся в одному з наших попередніх матеріалів: http://www.nas.gov.ua/UA/Messages/News/Pages/View.aspx?MessageID=3639.
За інформацією Відділення інформатики НАН України