Посібник «Індійська філософія» став унікальним явищем серед навчальної літератури України. В ньому розкривається проблематика індійської філософії, релігії, етики та культури через діалогову форму. Учасниками діалогу були професорсько-викладацький склад і студенти Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Київського національного університету культури та мистецтв, Надзвичайний і Повноважний Посол Індії в Україні пан Манодж Кумар Бхарті (Manoj K. Bharti), а також представники Інституту сходознавства імені А.Ю. Кримського НАН України, Інституту філософії імені Г.С. Сковороди НАН України, закладів вищої освіти України. Авторський колектив укладачів розробив цілісну методологію відтворення знань із живого слова у стрункій послідовності літературного тексту. Частина тексту подається англійською мовою. Посібник містить виважені твердження, огляд концепцій і теорій, наприкінці додається словник термінів індійської філософії.
|
Першою з колективу авторів-укладачів виступила аспірант кафедри історії філософії філософського факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка Аліна Кирієнко, зазначивши, що вихід навчального посібника «Індійська філософія» є прекрасною нагодою для обміну досвідом набутим під час організації науково-методичних семінарів на філософському факультеті. «Даний посібник є унікальним за своєю природою та походженням, адже він створювався у напрочуд креативний та незвичний спосіб. Окрім змістовного наповнення, яке висвітлює лексикографічні дослідження з історії філософії Індії, дана книга містить і ряд науково-методологічних інновацій, які удосконалюють навчальний процес. Задовго до того як був створений концепт книги, ми спільно із колегами почали роботу над проведенням серії науково-методичних семінарів, метою яких було висвітлення цікавих та актуальних питань філософії. Даний вид роботи цікавий тим, що на виході ми планували отримати певний продукт, який би фіксував аутентичний зміст усього, що було сказано під час дискусії. Адже на нашу думку унікальні сенси створюються лише за допомогою синергії усіх учасників процесу їх творення. І наше завдання як істориків філософії забезпечити фіксацію таких даних та коректно їх відобразити. Так, ми дійшли думки про те, що стенографування, аудіо- та відео-фіксація та, з необхідністю, їх аналітика, зможуть допомогти вирішити проблему верифікації та фіксації сенсів. До створення посібника як продукту кооперації в рамках наукового заходу була залучена величезна команда, яка включала в себе науковців-педагогів, студентів й аспірантів, перекладачів та адміністративних співробітників, ну і звичайно ж найголовнішого контент-мейкера цього заходу - дослідника, Надзвичайного і Повноважного Посла Індії в Україні – Манодж Кумара Бхарті. Маємо надію подібний досвід вплине на метод реалізації навчального процесу, зробивши його максимально ефективним», – відзначила авторка.
Наступною виступила завідувач кафедри філософії Київського національного університету культури та мистецтв доктор педагогічних наук Катерина Кириленко, наголосивши, що даний навчальний посібник є результатом плідної співпраці багатьох освітніх та наукових установ, в якій було реалізовано принципи відкритості та колаборації. Це видання – трансдисциплінарний продукт, який виходить за межі звичного у вітчизняних реаліях академізму та літературного стилю викладу.
Автор-укладач посібника доцент кафедри історії філософії філософського факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка кандидат філософських наук Анна Гнатовська підкреслила, що посібник є феноменом у філософських реаліях, адже він фіксує «живу», сучасну, автентичну індійську філософію. Також в процесі укладання посібника реалізовано практику, в якій науковцями було виявлено проблеми герменевтики, які зазвичай є предметом лише теоретизування: співвідношення між словом, почутим та фіксацією цих змістів, що відобразило складність переведення у літературний текст реального потоку думки.
Завідувач кафедри історії філософії філософського факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка доктор філософських наук Тарас Кононенко відзначив, що в цьому посібнику руйнується європейська константа власності – на основі почутого, кожен з авторів-укладачів творив власний твір, і саме на цій межі і були утворені нові оригінальні змісти.
Старший науковий співробітник Інституту філософії імені Г.С. Сковороди НАН України доктор філософських наук Юрій Завгородній привітав авторів-укладачів із виходом першого подібного посібника в незалежній Україні і відзначив позитивний характер зростання інтересу до філософії Індії на вітчизняних теренах. Також учений запропонував обговорити зміст посібника на семінарі дослідників Східної філософії, який проходить щомісяця в Інституті філософії імені Г.С. Сковороди НАН України.
Старший науковий співробітник відділу Далекого Сходу Інституту сходознавства імені А.Ю. Кримського НАН України кандидат філософських наук Сергій Капранов відзначив: «Вочевидь, ми маємо справу з цілком новим явищем в осмисленні індійської філософії. Тут ідеться не просто про європейську інтерпретацію індійської філософії, цей посібник можна вважати явищем філософської культури Індії, адже в його базис покладено акцент на аудіальному, почутому та глибока діалогічність, які притаманні як літературі Індії загалом, так і філософії зокрема». Також він зазначив, що радий бути учасником тих семінарів, які лягли в основу даного посібника.
Посібник стане у нагоді всім, хто цікавиться найширшим колом питань індійської філософії, досвідом крос-культурних комунікацій, розвиває культурну дипломатію, прагне розширити власні знання про культуру Індії.
Докладніша інформація – за посиланням:
https://www.facebook.com/events/587993571700409/
За інформацією Інституту філософії імені Г.С. Сковороди НАН України