7 травня 2019 року в будівлі Президії НАН України відбулася зустріч представників керівництва й науковців Національної академії наук України з делегацією Китайської академії наук (КАН) на чолі з віце-президентом цієї академії професором Чжаном Тао.
|
Українську сторону під час зустрічі представляли віце-президент НАН України, директор Інституту теоретичної фізики імені М.М. Боголюбова НАН України академік Анатолій Загородній, голова Секції хімічних і біологічних наук НАН України, директор Інституту фізичної хімії імені Л.В. Писаржевського НАН України академік Вячеслав Кошечко, директор Інституту проблем матеріалознавства імені І.М. Францевича НАН України академік Юрій Солонін, директор Інституту харчової біотехнології та геноміки НАН України академік Ярослав Блюм, заступник директора Інституту електрозварювання імені Є.О. Патона НАН України академік Ігор Крівцун, учений секретар цього ж інституту кандидат технічних наук Ілля Клочков, начальник Відділу міжнародних зв’язків НАН України кандидат історичних наук Анатолій Мирончук.
|
Привітавши високоповажних зарубіжних гостей і представивши учасників з української сторони, академік А. Загородній коротко поінформував китайських колег про історію, завдання та діяльність НАН України. Він наголосив на тому, що Академія приділяє велику увагу розвиткові міжнародного наукового й науково-технічного співробітництва. На цей час Національною академією наук України укладено понад 120 угод із різними державними установами, науковими організаціями, освітніми закладами, фірмами та промисловими компаніями 50 країн світу. Одним із головних пріоритетів міжнародного співробітництва НАН України є налагодження тіснішої взаємодії з китайськими науковцями. За цим напрямом роботи Академія має багаторічний досвід і добрі традиції. При цьому співпраці з КАН – вищою науковою установою КНР – НАН України приділяє особливу увагу. Академік А. Загородній зауважив, що науковців двох академій поєднують багаторічні творчі зв’язки, наукові установи НАН України й інститути КАН виконують спільні дослідження у всіх галузях сучасної науки, вчені та керівництво академій обмінюються візитами. Академік А. Загородній, зокрема, нагадав, що делегація Китайської академії наук на чолі з президентом професором Бай Чунлі брала участь в урочистих заходах із нагоди відзначення 100-річчя Національної академії наук України.
|
Голова китайської делегації – віце-президент КАН професор Чжан Тао розповів, що це його перший візит до Києва та НАН України і він радий можливості обговорити з керівництвом Академії перспективи подальшого розширення двосторонньої взаємодії.
Професор Чжан Тао коротко поінформував українську сторону про сучасну структуру і діяльність Китайської академії наук. За його словами, останнім часом, крім розвитку фундаментальних досліджень, академія дедалі більшу увагу приділяє прикладному аспектові наукових досліджень і практичному застосуванню їхніх результатів у промисловості. У площині ж фундаментальних досліджень пріоритет надається природничим наукам.
Він також наголосив, що дуже радий дізнатися від керівництва НАН України про високий рівень співпраці провідних наукових організацій України та КНР – велику кількість спільних науково-технічних проектів, зростання числа спільних лабораторій і наукових центрів.
За словами професора Чжан Тао, керівництво КАН і особисто президент академії професор Бай Чунлі надають великої ваги співробітництву з НАН України. Наразі КАН розробляє спеціальну «президентську» програму двостороннього співробітництва з НАН України.
Професор Чжан Тао також повідомив, що цьогоріч Китайська академія наук відзначає своє 70-річчя, та від імені академії запросив делегацію НАН України відвідати Китай і взяти участь у заходах, приурочених до цього свята.
Далі слово взяв академік Вячеслав Кошечко, який розповів про співпрацю установ очолюваної ним Секції хімічних і біологічних наук НАН України з інститутами КАН. Крім того, він поінформував китайських учених про найновіші розробки українських хіміків та біологів. Цю тему продовжили й розвинули керівники академічних наукових установ академіки Юрій Солонін, Ярослав Блюм та Ігор Крівцун.
Найбільшу зацікавленість китайських учених викликали розробки у галузі перероблення відходів сільськогосподарського виробництва (соломи, рисового лушпиння тощо) з метою отримання целюлози й біогазу, а також дослідження щодо виробництва біопалива.
Підбиваючи підсумки зустрічі, академік А. Загородній зазначив, що обговорення засвідчило значний потенціал двосторонньої співпраці українських і китайських учених, який, на жаль, усе ще залишається недостатньо реалізованим. Для розвитку інформаційного обміну між академіями академік А. Загородній і професор Чжан Тао домовилися щодо розміщення інформації про сучасні розробки вчених НАН України на веб-сайті КАН.
Наприкінці зустрічі керівники делегацій обмінялися пам’ятними подарунками.
За інформацією Відділу міжнародних зв’язків НАН України
Фото: Прес-служба НАН України та Відділ міжнародних зв’язків НАН України